Armut gerçekten dibine düşmüş

- 06/04/2007
5,50(2 oy)

SEVİN OKYAY | 17.03.2007 | Radikal

Zaten ‘Secretary’deki rolünden beri ne kadar yetenekli olduğunu gayet iyi biliyorduk. Maggie Gyllenhaal, ‘Sherrybaby’de de müthiş.

Maggie Gyllenhaal, tam bir Hollywood çocuğu. Kendisinden daha meşhur küçük kardeşi Jake onun gibi bir oyuncu, babası Stephen Gyllenhaal (Waterland, Losing Isaiah) Emmy adayı bir yönetmen, annesi Naomi Foner (Running on Empty) ise Altın Küre’li ve Oscar adayı bir senarist. Vaktiyle kardeşini evde sahneledikleri ‘Cats’te yönetmiş. Demek ki adam olacak çocuk, ev faaliyetlerinden de belli oluyor.

Maggie, aile mensuplarıyla sık sık birlikte çalıştı. Rol aldığı ilk altı filmi babası yönetti. ‘Donnie Darko’da kardeşi Jake’le birlikte rol aldı. Hatta ona, artık ayrı olduğu sevgilisi Kirsten Dunst ile tanıştıran da Maggie. Genç aktrisin uzun zamandır birlikte olduğu, beş aylık kızı Ramona’nın babası, artık ailenin üyesi sayılan aktör Peter Skarsgaard ise, ‘Jarhead’de Jake ile oynamıştı. Babası ile çalıştığı altı film, ‘Waterland’ (1992), ‘A Dangerous Woman’ (1993), ‘Shattered Mind’ (1996, TV), ‘The Patron Saint of Liars’ (1998, TV) ve ‘Homegrown’ (1998). Bunlardan ikincisi ‘A Dangerous Woman’nın senaristi de annesiydi. Maggie bu filmde Debra Winger ile ve kardeşi Jake’le oynadı. Tıpkı ‘Homegrown’da olduğu gibi. Maggie Gyllenhaal, liberal eylemciler olan annesiyle babasını bu yönden de izliyor. 2003 Oscar törenlerine bir barış rozetiyle geldi. ABD’nin 9/11 Eylül olaylarında bir rolü olduğunu ima edince tepkilerle karşılaştı.

Maggie, babasının filmleri sayesinde on beş yaşından beri sinemada. New York’ta doğdu, sonra ailesi Los Angeles’a taşındı. İki kardeş, seçkin Harvard-Westlake okuluna gittiler. Columbia Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan genç kız, New York ve Londra sahnelerinde, ‘The Tempest’ ve ‘The Butterfly Project’ gibi oyunlarla sahne tecrübesi de edindi. Hatta Londra’da bir süre Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi’nde (RADA) okudu. John Waters’ın ‘Cecil B. Demented’ı ile seyircilerin ve eleştirmenlerin dikkatini çekti. Kimsenin kuşku duymadığı yeteneğiyle yardımcı rollerin prensesi gibi bir şey olmuştu.
2002’de Spike Jonze’nin filmi ‘Adaptation’da başarılıydı ama, Maggie Gyllenhaal adını herkesin hafızasına bir başrolle kazıdı: James Spader ile birlikte oynadığı sadomazohist aşk filmi ‘Sekreter’in Lee Holloway’i olarak. ABD sekreterlerini isyan ettiren bu sıradışı komedi onun, aralarında Altın Küre ile Bağımsız Ruh’un da bulunduğu ödüllü yarışmalarda En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmesini sağladı. Altın Küre adaylığına bu yıl da, haftanın filmlerinden biri olan, Laurie Collyer’in yazıp yönettiği ‘Sherrybaby’deki, uyuşturucu iptilasını geride bırakmaya çalışan eski mahkûm anne Sherry Swanson olarak layık bulundu.
İki film arasında ise, ‘Confessions of a Dangerous Mind’, ‘Casa de Los Babys’ ve ‘Mona Lisa Smile’ gibi filmlerde yardımcı roller oynadı. George Clooney ile Steven Soderbergh’in yapımcılığını üstlendiği ‘Criminal’ın başrollerini, son yılların flaş oyuncularından John C. Reilly ve Diego Luna ile paylaştı. Don Roos’un ‘Happy Endings’inde, birkaç Billy Joel şarkısı söyleyerek sesinin de güzel olduğunu kanıtladı. Kısa denebilecek bir süre önce izlediğimiz ‘Stranger Than Fiction’da gene yardımcı rollere döndükten sonra, ‘Sherrybaby’ ile ikinci patlayışını gerçekleştirdi. Armut, gerçekten de dibine düşüyor.

Armut gerçekten dibine düşmüş Yorumları

1 Yorum


× 7 = elli altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri