Argo – Operasyon: Argo

- 21/02/2014
10,00(1 oy)

Hollywood’un Amerikan Dış İşlerine ve Doğu ülkelerine bakışı minvalinden çıkmadan gelişen bir hikaye var “Argo”da. Meseleyi biraz daha açalım, mesela ne zaman Türkiye’ye bir film çekimi için gelinse önce seviniyor, filmi görünce de “Bizi yanlış tanıtmışlar!” diye hayıflanıyoruz. Esasen “Argo” da tam manasıyla bir Hollywood filmi bu açıdan bakıldığında. Sıkış tıkış sokaklar, gözünü kan bürümüş sakallı caniler vs. Aslında hakkını yemeyelim, Amerika’ya öfke kusarken ünlü bir Amerikan tavuk lokantasının açık olduğunu ve insanların burada yediğini gösteren yerinde eleştirileri de var filmin lakin gerisi tam bir tek taraflı bakış üzerine kurulu.

 Argo

“Argo” Hollywood – CIA ilişkilerine odaklanırken sözünü sakınmıyor. Hollywood üyelerinin yeri geldiğinde ülkeleri için CIA’yle iş birliğine gireceğini – girdiği gerçeğini açık yüreklilikle söylüyor, ki En İyi Film Oscarının Bayan Obama’nın duyurusuyla verilmesi de karşılıklı bir anlaşma olduğunu da gösteriyor. Filmin bu Oscarı kapması da tıpkı “Ölümcül Tuzak” örneğinde olduğu gibi tamamen siyasal amaçlı olsa gerek.

 Argo

Filmde İran’da yaşanan İslam Devrimi neticesinde, İranlı eski diktatörün Amerika’ya sığınması ve Amerika’nın bu lideri muhafaza etmesi üzerine Amerikan Konsolosluğunun basılıp çalışanların rehin tutulması olayı yaşanıyor. Gerçek bir hikayeye dayanan filmde, baskın esnasında bir şekilde oradan çıkıp Kanada Büyükelçisi’ne sığınan altı çalışanın bir film ekibi gibi gösterilip kaçırılmaya çalışılması anlatılıyor. Ekip üyeleri ne kadar plana güvenmeseler de, kendilerini kurtarmaya gelen yabancıya bel bağlamasalar da bunun son çareleri olduğunu biliyorlar.

Öyküsünü politik – gerilim yapısı üzerine kuran bir film “Argo”. Daha çok diplomatik ilişkilere ve dediğimiz gibi CIA – Hollywood iş birliğine yöneliyor, karşılığını da En İyi Film Oscarı ile almıştı. Çok da heyecan uyandıran bir hikayesi olmasa da, hatta sonu başından apaçık belli olsa da, filmin aşırılığa kaçmayan mütevazı havası, az tanınan oyuncularından bile fazla verim alması izlenir kılıyor ekrandakini. İran manzaraları her dakika gözünüze batsa da, sonuçta bu bir Amerikan filmi olduğu için safınızı net bir şekilde seçmek durumunda kalıyorsunuz. İki saatlik süresinde sarktığı yerler de var filmin. Toplama baktığımızda orta karar bir seyirlik olduğunu söyleyebiliriz.

 Argo

Filmin yönetmeni Ben Affleck aynı zamanda başrol oyuncusu. “Breaking Bad”deki unutulmaz performansının meyvelerini toplamaya başlayan Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Scott McNairy, Kyle Chandler ve Clea DuVall de diğer önemli oyuncular. 3 Oscarlı filmin senaryo yazarı ise Chris Terrio.

Argo – Operasyon: Argo Yorumları

Yorum Yok


8 + = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri