Apocaypto | Apokalipto

- 04/12/2007
8,85(40 oy)

Zulmün kıyametinin koptuğu an…

Senaryosunu (Farhad Safinia ile beraber) ve yönetmenliğini Mel Gibson’un üstlendiği film, Güney Amerika’da Maya İmparatorluğunun son dönemlerinde, Avrupalıların kıtaya ayak basmasından, yerli halka medeniyetin getirilmesinden hemen önceki bir tarih sürecinde başlıyor. Köylerinde mutlu ve huzurlu bir yaşam süren, geçimlerini yaşadıkları ormanda avlanarak devam ettiren bir grup yerli Maya imparatorluğunun köle tacirleri ve askerleri tarafından saldırıya uğrarlar. Esir edilen yerli kadınlar pazarlarda satılmakta, erkeklerde sözde maya tanrılarına kurban edilmektedir. Ülkeyi etkisi altına almış olan salgın hastalıkların bu sayede önüne geçilebileceğine inanılmaktadır. Kahramanımız Jaguar Pençesi köyde bir kuyuda gizlediği eşini kurtarabilmek için yağmur başlamadan geri dönerek onları oradan kurtarması gerekmektedir. Ama bir şartla, önce oğlunu öldürdüğü komutanı ve adamlarını safdışı bırakmalıdır.

Kısaca konusunu özetlediğim film Mel Gibson’un dördüncü yönetmenlik denemesi. İlk filmi Yüzü Olmayan Adam (The Man Without Face) (1993)’den sonra çektiği, Cesur Yürek (Braveheart) (1995), Tutku: Hz. İsa’nın çilesi (The Passion of the Christ) (2004) ve Apokalipto (Apocalypto) (2006) oldukça kanlı filmler. Söz konusu filmde kanlı bir şekilde bir av sahnesi ile başlıyor ve tempoyu düşürmeden sonuna kadar da sürekli kan ve ölüm izliyorsunuz. Çöküş dönemindeki Maya imparatorluğunda filmde anlatıldığı şekilde gerçekten bu kadar çok ve yaygın kan dökülmüş müdür? bilmiyorum. Orman köyü saldıya uğruyor, esirler kurban ediliyor, güneş tutulması sonucu kendilerinden kurtulunması istenen esirler birer hayvan gibi savaşçıların önüne atılıyor, ormanda kovalama sahneleri.. Kan, kan, kan. Ama senaryo öyle ustaca yazılmış ki, enteresan bir biçimde rahatsız da olsanız devamında ne ile karşılacağınızı merak ediyorsunuz. Öyle ya, yönetmen size bir hikaye anlatıyor ve hikayenin nasıl bittiği önemlidir. Cesur Yürek ve Tutku’da kötü bitmişti. :) Film sonuna kadar birazda rahatsız edici bir tarzda sürekli kan ve ölüm sergiliyor. Hikayede en ufak bir kopukluk olmadan, üstelik o zaman konuşulan maya dilinde başlıyor ve bitiyor. Ben filmin bu özelliğini çok başarılı buldum. Filme bir özgünlük kazandırdığını düşünüyorum. Düşünsenize Maya yerlileri ingilizce konuşuyorlar.. Yönetmen bunu Tutku: Hz. İsa’nın Çilesi filminde de başarıyla gerçekleştirmişti. Filmin çekildiği doğal ortam, yerlilerin doğal şartları, giyim kuşamları harika bir şekilde aktarılmış.

Oyunculuk açısından ise, yine olumlu not vermek zorundayız, bence. Çünkü tümüyle deneyimsiz oyunculardan hatta çocuklardan oluşan bir topluluğa görevlerini öyle bir anlatmış olmalı ki, hiçbir yerde sırıtmıyorlar. Adeta doğal ortamlarına bir pencere açmışız da oradan doğal halleriyle abartısız yaşantılarıyla izliyoruz. Yerliler yerli gibi, çocuklar çocuk gibi, başrol oyuncuları da başrol oyuncusu gibi hakkını vermişler. Bir de başroldeki çocuk Barcelonalı futbolcu Ronaldinho’ya çok benziyor. Tabi, Ronaldinho daha dişlek. :)

Konu olarak, siyasi ve dinsel yorumlara girmek istemiyorum. Seyirlik olarak güzel bir iş çıkarmış, yönetmen. Bize de izlemek, anlamaya çalışmak, üzerinde biraz düşünmek kalıyor. Ben izledim, sinema sanatı açısından anlamaya çalıştım ve zevk aldım. Sizi bilmem… Verdiği mesajlar açısından da yorumlarım var tabi, ama sinemanın dışında bir alana kaymamak için onlara hiç girmiyorum.

Apocaypto | Apokalipto Yorumları

22 Yorum


yedi − = 6

 • sinema 31 Mart 2008 3:52

  mel gibsonın sinema için yaptığı bence en önemli şey bu film

 • deja Vu. 5 Nisan 2008 0:28

  gercktn harika bi film tavsiye ederm.

 • lacivert 15 Nisan 2008 10:02

  gerçekten çok etkileyici
   

 • hasan.t. 19 Mayıs 2008 14:15

  filmin kurgusu mükemmeldi. yürek burkucu harika bir film.
  herkese tavsiye ederim.
  ben alt yazılısını izledim, türkçe dublajı varsa bile tavsiyem altyazılı izleyin, çünkü farklı bir dili var, değilse tüm orijinalliği kaçırırsınız…

 • Online Film izle 31 Mayıs 2008 22:11

  bende bir filmciyim sizler gibi büyüklerimizi örnek alıyorum film gerçekten çok güzel.teşekkürler.

 • gsxr600 9 Haziran 2008 17:03

  İnanılmaz güzel bi film çok emek harcanmış şiddetle tavsiye ederim…

 • smt 24 Ağustos 2008 0:41

  Hakikaten dehşet bir film tavsiye ederim.Özgürlümüzün kıymetini bilelim.Bir Mel Gibson Klasiği…

 • seda 4 Eylül 2008 16:03

  yaşamım boyunca izlemiş olduğum tek mükemmel film,o kadar net söylüyorum kesinlikle izleyin

 • chanel 30 Eylül 2008 21:24

  hasan arkadaş çok dogru söylüyor kesinlikle orjinalini yani alt yazılı izleyin.izledigim de çok etkilenmiştim. tekrar tekrar izlenilecek çok sürükleyici ve dram yüklü bir film. Emegi geçen herkese teşekkürler.

 • efe olgun 18 Ekim 2008 11:29

  apocalypto çok güzel bir film

 • batuhan sezer 14 Aralık 2008 3:31

  arkadaşlar çk gusel bi filmde sonra peşinden iki adam kosuo O adamlara noluoo karısını kurtarıomu Anlamadım yoksa benim DvD demi sorun var Anlamadım lütfen Cvp ??

 • gaye 22 Şubat 2009 0:59

  izledigim en heyecanlı fılm cok guzel harıka ızlerken sankı bende ıcındeymısım gıbı :)

 • gaye 22 Şubat 2009 1:00

  evet karısını kurtarıor onlar gemı gorduler gemıye gıttıler :)vs vs

 • sinan 5 Nisan 2009 20:04

  yaw kardeşim bu nasıl film ya valla kafam zaten kel valla kelimin tüyleri diken diken oldu:D:D:D:D

 • orxan_baku 18 Nisan 2009 18:10

  bu filmde beni etkileyen en iyi sahne jaguar pencesinin pesinden kosan adamlara izini kayb etdirmek icin once iz biraktigi yere ormanda tur atarak geri donmesidir.bilmem bu sahneye dikkat etdinizmi?…sonra da pesinden kosan adamlar o izin yanindan kecerken hic bir seyin farkinda olmadan jaguar pencesinin kosdugu yola giderler.ve calilarin arkasinda saklanan jaguar pencesi onceden kurbaganin zehirine bandigi dikenleri bir yapraga sararak adamlardan birini vuruyor.iste jaguar pencesinin bu hiylesi insanin hayvandan farkini anlatiyor…

 • ali 2 Mayıs 2009 0:33

  adamlar gemiyi görüp onun yanına gidiyolar adamda karısını alıp yeni bi başlangıç aramaya gidiyor…
   

 • oğuz 28 Ağustos 2009 11:47

  en son gemileri görüyorlar 2 adam ne oluyor onu anlamadım kaçıyormu

 • fatih 30 Ekim 2009 12:15

  ya totu isimli arkadasim olmadi ama.bu bir genel sitedir.boyle kelimeler kullanmak yasaktir.

 • horoz 4 Kasım 2009 18:14

  çok harika bir film olmuş.ellerinize sağlık..teşşekkür ederim..

 • eren 24 Ocak 2010 13:03

  bence süperr bi film, mel gibsonun intikam peşinde filmini de izliyecem oda kesin güzeldir

 • melis 28 Nisan 2010 13:52

  muhteşem bir film oyuncular süper jaguar için ölüyorum yemin ediyorum aklıma gelince deliriyorum

 • ismim cokmu lazım ama film guzeldi :D 9 Şubat 2011 6:55

  sahiden çok güzel bir film etkisinde kaldım

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri