Antichrist | Deccal

- 05/06/2010
6,38(8 oy)

Türkçe’ye “Deccal” olarak çevirebileceğimiz “Antichrist”, çocuklarını kaybeden bir çiftin, aralarındaki çatışmayı anlatıyor.

Lars Von Trier seveni olduğu kadar sevmeyeni de bulunan bir yönetmen.  Sevenleri, Trier’e toz kondurmazken yönetmeni beğenmeyenler de kendisini bir hayli kötü anmaktalar. Lars Von Trier bu saatten sonra kendi sinema kalıplarının dışına çıkmayacaktır. Yarattığı Dogma akımı da yalnızca belirli yazarların arada bir hatırlatarak ayakta tutmaya çalıştığı bir tarz. Diyeceğim o ki; Lars Von Trier’in herhangi bir filmini izleyip beğenmediyseniz başka bir filmine göz atmanıza gerek yok. Tam tersi bir durum söz konusu ise de tüm filmlerini izlemenizde yarar var. Takip de ediyorsunuzdur zaten.

Filmde popüler filmlerde olduğu kadar özgün çalışmalarda da sık sık gördüğümüz Willem Dafoe başrolde yer alıyor. Charlotte Gainsbourg da ona eşlik eden isim. Filmin neredeyse tamamında bu iki ismi izliyoruz. İkili iyi bir kimya yakalayarak filmin oyunculuk yönünden eğreti durmasını engelliyorlar.

Filmde görünmez bir kaza sonucu çocuklarını kaybeden bir çiftin hikayesini izliyoruz. Evladını kaybeden kadın yas sürecini kolay atlatamayınca bu konularda tecrübeli olan kocası ile birlikte ormandaki bir eve gidiyor. Fakat burada her ikisi için de fiziksel ve zihinsel olarak zor bir süreç başlıyor…

Film giriş kısmında pornografik bir sahneye yer veriyor. Henüz başında, hassas izleyiciler için zor bir film olduğunu anlıyoruz bu sayede. Trier filmin tamamında yakalayamadığı görsel başarıyı burada elde ediyor. Daha sonra onu takip eden 5 bölüm daha geliyor. Burada ortaya çıkan sürprizler mevcut ama hikaye Trier’e yabancı olan seyirci için bir hayli yavan kalıyor. Filmde yer alan sanatsal alt metinlerle uğraşmak istemeyen izleyicinin dikkati kolaylıkla dağılabilir. Yine de Trier’in bu taviz vermeyen yapısını takdir etmek gerek.

Filmin ilerleyen kısımlarında yine izleyiciyi zorlayan sahneler mevcut. Finalin kısmen tatmin edici olduğu söylenebilir.

Yine de “Antichrist” Trier’le yanışmak için iyi bir fırsat olabilir. Filmi korku filmi niyetiyle izleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Antichrist | Deccal Yorumları

1 Yorum


8 − = sıfır

  • senbilirsinabla 11 Haziran 2010 15:37

    “Abla” Lars Von Trier’e toz kondurmayıp her filmini ne yapıp edip izleyenler grubundan olmakla kalmayıp, yönetmeni, her fırsatta, -elbette kendisine göre- “çağımızın en iyi sinemacısı” ilân eder!

    Antichrist’i izler, beğenir, çok etkilenir: İçinde yaşadığımız mücadeleci, kavgacı “Eril Çağ’da kadın olma”nın zahmetini iyi bildiğinden, kadınlığını yaşarken genlerine işlemiş günah baskısından, ahlâksızlık yargısından, görünür görünmez baskılardan sıyrılamadığından, içinde biriktirdiği şiddeti taşıyamaz hale gelen kadın kahramanın acısını anlar.

    Kadın düşmanı ilân edilen film “abla”ya kalırsa, cadı denilerek yakıldığı Orta Çağ’dan günümüzde toprağa gömülüp taşlanmakta, töre denip kurşunlanmakta, kocasından yediği dayak haber bile değil kadının, reenkarnasyonlarla binlerce yıldır taşıdığı acılara saygı duruşu gibidir.

    Gerçek sinemasever için film bir armağanken, bilmeyen izleyicinin Lars Von Trier’i tanıması için -yazarın da dediği gibi- iyi bir fırsattır.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri