Another Year | Ömrümüzden Bir Sene

- 08/01/2012
7,50(2 oy)

Avrupa sinemasının özellikle bazı festivallerde adından sıkça söz ettiren filmi “Another Year” genel olarak basık bir atmosferde izleyicisini darlasa da derdini aktarmakta başarılı bir yapıt.

Filmde Tom ve Gerri isimli, adları bile bir gönderme unsuru olan bir çiftin hayatlarını izliyoruz asıl olarak. Fakat zaten zamanlarının çoğunu çeşitli bahçe işleriyle öldüren bu çiftin etrafındaki insanlar daha enteresan oluyorlar. Bunların başında da Gerri’nin çalışma arkadaşı Mary geliyor. Mary ilerleyen yaşının ağırlığı altında ezilmekte zira kendisine ayakta durabilecek bir aile kurmayı becerememiş. Orta yaşlarını sürdürüyor olmasına rağmen güzelliğinden birşey kaybetmediğini düşünüyor ve kendisi gibi yalnız olan yaşıtlarına burun kıvırarak halen daha farklı ve genç erkeklerin peşinden koşuyor. Bunların başında da Tom ve Gerri çiftinin genç oğlu Joe geliyor. Mary, Joe’yu ne zaman görse ona “kapağı atabilme” gayesiyle umutsuz girişimlerde bulunuyor. Joe’nun ise genel olarak Mary’ye bakışı tahmin edilebileceği gibi pek de olumlu değil…

Film son yıllarda sık yapılan bir anlatım tarzını seçiyor, mesela Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler”inde de bunu görmek mümkün, ve konusunun gelişimini dört mevsime bölerek anlatıyor. Bilinçli olarak mı yapılmış bilinmez ama Tom ve Gerri çifti, özellikle Tom, itici birer portre olarak yansıtılmış sanki. Hikaye bu çifti merkezine alıyor gibi görünse de bu insanların hayatlarında köklü değişiklikler göremediğimiz için doğrudan Mary karakterine bakmak zorunda kalıyoruz. Çok başarılı bir oyunculukla perdeye yansıtılan Mary, filmin finalinde de açıkça görülebileceği gibi senaryonun ana karakteri olarak göze çarpıyor.

Filmin tıpkı konu edindiği insanların yaşamları gibi yavaş! ilerlemesi kimi zaman dikkat çekmese de kimi zaman kendisini hissettiriyor. Böyle bir hikayede neden bir çifti merkeze alıp çevresindekilerle ilgilendiği de anlaşılmayabilir. Tabii meraklısı için bu durum birçok alt okumaya da açık. Yine de bir film izlerken fazla uğraşmak istemiyorsanız, “Another Year”ın bazı seçimleri sıkıcı gelebilir.

Filmin başrollerinde Jim Broadbent ve Ruth Sheen, Tom ve Gerri çiftine hayat veriyorlar ama ya ellerindeki malzeme az olduğundan ya da bile isteye ortaya üç boyutlu birer karakter sunmuyorlar. Filmin açık ara en iyisi Lesley Manville ise Mary’ye hayat veriyor. Oliver Maltman, Peter Wight ve David Bradley de diğer oyuncular. Filmin yazarı ve yönetmeni ise Mike Leigh.

Another Year | Ömrümüzden Bir Sene Yorumları

Yorum Yok


− üç = 1

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri