Anka Kuşu: Bana Sırrını Aç

- 23/11/2007
5,80(10 oy)

Anka Kuşu: Bana Sırrını Aç, yıllar sonra tekrar sinemalarda gördüğümüz İskilipli Atıf Efendi filminin yönetmeni Mesut Uçakan‘dan bir drama filmi. Arkadaşımın isteği üzerine gitmiş olduğum film, arkadaşımı mahcup etmemek için kalmış olduğum film haline dönüşürken neden böyle başarısız bir film ortaya çıktığını da düşünmeden edemedim. Bir sinema filmi izlemeyi beklerken bir Sırlar Dünyası bölümüyle karşılaştığımı zannettim ki açıkçası pek bir fark da göremedim.

Anka Kuşu: Bana Sırrını Aç birkaç temel noktadan oluşuyor: Mesaj kaygısı, felsefe yapabiliyoruz uğraşı, siyasi atıflar ve tasavvufi öğreti. 80 dönemine ve 28 Şubat olaylarına çok bariz ve suni göndermelerde bulunan filmde mesaj kaygısı, mesajdan birazcık haberdar olan insanlara çok yapay gelebilir. Filmin konusundaki ve kurgusundaki basitlik bir sinemaseveri “yaaa” dedirtecek duruma getiriyor. Tamam hani bazı filmlerin kurgusu ve konusu kötüdür ama oyunculuk kurtarır ya burada o da yok ki filmde başrol oyuncusunun yönetmen olması da ayrı bir trajikomik durum. Hele filmin bir sonu var ki evlere şenlik!

Mesut Uçakan, muhafazakar camia tarafından bilindik bir isim, Anne ya da Leyla filmine kadar on seneyi aşkın süredir sinemalarımızda göremiyorduk fakat açıkçası ben daha iyi bir dönüş beklerdim. Sanırım biraz Takva filminin baskısı altında kalınmış ve ortaya Matrix felsefesine rakip bir felsefe ile değişik bir film(?) çıkmış.

Anka Kuşu: Bana Sırrını Aç Yorumları

5 Yorum


× bir = 4

 • ahmet 9 Ocak 2008 18:08

  abi  çok güze ya izlemenizi tavsiye ederim :)

 • Ba2 9 Ocak 2008 18:09

  evet film gerçekten yaratıcı

 • canlı 28 Şubat 2008 15:54

  Baştan sona sürkleyeci idi ben begendim..

 • sinema 21 Nisan 2008 14:47

  yönetmen,yeni birşeyler yapma hevesindeki bi insan.daha önceki filmleri çok daha güzeldi.ben kendisinden daha iyi senoryalar bekliyorum.bi konuyu,kişiyi anlatırken kullandığı dil çok basit olmuş.çok klişe betimlemeler var.

 • ahmet bilal 6 Temmuz 2008 1:20

  bu film hakkında düşüncelerini yazan arkadaş filme herhalde hazırlıksız gitmiş.en önemlisi film tasavvufi bir hikaye olan zümrüdüanka’nın hikayesini anlatıyor.e bu hikayeyi bilmeeden de filmi yorumlamasını kınamakta boş olur herhalde…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri