Animal Farm | Hayvan Çiftliği

- 17/03/2012
9,40(5 oy)

Yıllar önce ülkemizde sessiz sedasız vizyona girip pek de etki oluşturmayan “Animal Farm”, bir dönem TV kanallarında seyredilme imkanı bulmuştu. Aslında bir TV filmi olan yapıtın sağlam altyapısı bugün bile filmi izlenir kılıyor.

George Orwell’in kitabından uyarlanan yapıt, sahiplerinin kendilerine kötü davranmasından usanan bir grup çiftlik hayvanının isyan edip yaşadıkları çiftliğin yönetimini ele geçirmesini anlatıyor. 13 yıl önceki bir TV filmine göre fena görsel efektler taşımayan film, asıl maharetini buradan sonra gösteriyor.

Çiftlikte yaşanan devrimin ardından başta Napolyon isimli domuz olmak üzere iki domuz, belirli başlı kurallar koyup bunlara çiftlikte yulmasını sağlıyorlar. Bir süre sonra yeni doğmuş yavru köpekleri askerleri olarak yetiştirip, televizyonun uyuşturucu etkisini de kullanarak kuralları değiştirmeye başlıyorlar ve muhaliflerin sesini bir bir kısıyorlar. Sonunda geldikleri nokta ise koydukları kuralların ilki olan “Bütün hayvanlar eşittir”i “Bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha farklıdır.” olarak değiştirmek oluyor.

Hikayenin gidişatını bilmeyenler için fazla ayrıntıya girmeyelim fakat “Animal Farm” bugün Dünyanın herhangi bir yerinde görebileceğiniz bir yönetim disiplinini lafını esirgemeden eleştiriyor. Hatta yerden yere vuruyor diyebiliriz. Baskıcı bir diktatörlük eleştirisiyle Stalin’e gönderme yaptığı söylense de filmi izlerken eleştiri sınırlarının bunun çok çok ötesinde olduğunu göreceksinizdir.

Filmin belirgin bir final problemi var. Finali biraz aceleye gelmiş sanki. Büyük bir proje olmadığı için bazı aksaklıkları/eksikleri de var ama izlenilmesi elzem bir film diyebiliriz. ‘99 yapımı filmin daha derin bir yeniden çevrime ihtiyacı olduğu aşikar. İki yıl önce yayınlanan filmleri yeniden çeken Hollywood diliyoruz bu müthiş esere de bir el atar!

Filmin yönetmeni John Stephenson. Oyuncu ve seslendirme kadrosundaki tanıdık isimler ise Ian Holm, Kelsey Grammer, Julia Ormond, Patrick Stewart, Pete Postlethwaite ve Julia Louis-Dreyfus.

Animal Farm | Hayvan Çiftliği Yorumları

1 Yorum


8 × sekiz =

  • Ozan 24 Mart 2012 12:04

    Çok güzel animasyonlu bir film yapmışlar bence başarılı olmuş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri