Angels & Demons | Melekler ve Şeytanlar

- 27/06/2010
7,00(7 oy)

Malumunuz Dan Brown günümüzün en çok kazanan, en popüler yazarlarından biri. Kitapları piyasaya çıkar çıkmaz en çok satanlar listesinde tüm dünyada kendine yer buluyor. Hiçbir kitabını okumamama rağmen, uyarlamalarından şunu söyleyebilirim ki Brown’un çok satmasının sebebi; oluşuyor olması muhtemel komplo teorilerine bol bol yer veriyor oluşu. Zaten izlediğimiz filmde de bu mevcut. Karışık Vatikan ilişkilerinden tutun da bol sürprizli bir kurgu, filmde karşımıza çıkıyor.

Dan Brown’ın beş kitaplık serisinin tüm kitapları sinemaya uyarlanacak gibi gözüküyor. Sinemada, kitapta izlenen dizi dikkate alınmamış ve ilk uyarlanan hikaye de dönemin çok gözde eseri ve Vatikan’ı da hayli kızdıran “Da Vinci Şifresi” olmuştu. Vatikan “Angels & Demons-Melekler ve Şeytanlar”ın çekim sürecinde de filmi bol bol eleştirmiş,kapılarını film ekibine açmadığı için filmin yapımında bir sürü teknolojik numara kullanılmıştı. Daha sonra Vatikan’dan filmin “zararsız” olduğu yönünde yeni bir açıklama da gelmişti.

Filmde esas kahramanımız yine Tom Hanks’in hayat verdiği Prof. Robert Langdon oluyor. Langdon, yıllar yıllar önce Vatikan’ın dev bir sindirme operasyonuyla yeraltına ittiği Illuminati örgütünün yeniden ortaya çıkıp dört tane ünlü papazı kaçırması sonucu oluşan gerilimli bekleyişte,Vatikan’a yardımcı oluyor.İşin içine CERN’de yapılan ve çok güçlü patlayıcı özelliğe sahip “karşıt madde”nin çalınması da girince olayın ciddiyeti daha da bir artıyor. Tabii olay Vatikan’da geçtiği için, bu hikaye de Vatikan’ın işleyişiyle ilgili pek çok bilgi sunuyor. Filmin açılışı Papa’nın ölümünün ardından oluşan belirsizliği lanse ediyor. Bir yandan her saat başında öldürülecek Papaz’ların bulunması serüvenini izlerken bir yandan Vatikan’ın içinde dönen gizli kapaklı entrikaları da görüyoruz. Film buradan büyük bir güç almakta zaten. Vatikan’daki papazların belirsiz yüz ifadeleri, kimin niyetinin ne olduğunun bilinmezliği seyirciyi uzun süre oyalıyor. Filmi çekici kılan bir diğer unsur da Langdon’ın elinde olan şifreleri bir bulmaca edasıyla seyirciyi de buna inandırarak çözmesi oluyor. Yönetmen Ron Howard belki gerilimi çoğu zaman çıkması gereken üst seviyelere çekemiyor ama elindeki malzemeyi iyi kullanıp iyi oyunculuklardan da yararlanmasını biliyor.

Filmde Tom Hanks’in yanı sıra Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgard, Armin Mueller-Stahl ve Pierfrancesco Favino rol alıyorlar.

Sonuç olarak Ron Howard, bu tarz filmlerin hayranı seyirciye beklediğini veriyor. Senaryonun iyi işleyişi, filmin finalinde ortaya çıkan sürprizler ve başarılı oyunculuk insanı filme çeken en büyük etmenler oluyor.

Angels & Demons | Melekler ve Şeytanlar Yorumları

1 Yorum


8 × iki =

  • senbilirsinabla 3 Temmuz 2010 20:11

    Dan Brown’ın sinemaya aktarılan iki filmini izleyip, üç de kitabını okumuş “abla”, her komplo teorisinin üzerinden belli/yeterli zaman geçtikten sonra, olup bitenin hiç de komplo olmadığının açığa çıktığının pek çok örneğini görecek kadar yaşlıdır.

    Kitaplara da, filmlerine de bayılmaktan geri durmaz…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri