An Education | Aşk Dersi

- 13/05/2010
5,00(2 oy)

Eğitim sistemini övmek isterken belli bir oranda kafa da karıştıran “An Education-Aşk Dersi” zaman zaman da olsa etkileyici olmayı başarıyor.

Filmde başrolde görmeye pek alışık olmadığımız Peter Saarsgaard, Carey Mulligan, Emma Thompson, Rosamund Pike, Olivia Williams, Alfred Molina ve Dominic Cooper rol alıyorlar. Filmin yönetmeni  Lone Scherfig. Senaryoda ise Nick Hornby ve Lynn Barber’ın imzaları var.

Film 1960’ların İngiltere’sinde geçmekte. Jenny (Carey Mulligan) henüz 16 yaşında ve kabuğunu kırmak isteyen bir genç kız. Ailesiyle beraber Oxford’a gidebilmek için seferber olmuş durumdalar. Çekingen erkek arkadaşını ailesine bir türlü sevdirememekte. Aslında onu kendisinin de sevmediği söylenebilir pekala. Henüz 16 yaşında bir kızın partner bulma çabalarından, dönemin İngiltere’sini de yavaş yavaş tanıyoruz. Gençlerin tüm yaşamı evlenme temelleri üzerine inşa edilmiş durumda. Tamam bir yandan okumak istiyorlar fakat bir yandan da genç yaşlarında aile kurmanın özlemini duyuyorlar. Jenny içine sindiremediği erkek arkadaşıyla uzun vadeli bir plan yapma girişimine de kalkmıyor aslında. Hayalinde Fransa var. Fransız şarkıları dinleyip Fransız filmleri izlemek istiyor. Konuştuğu zaman da konuşmasının  bir kısmını muhakkak Fransızca kelimlerle süslüyor. Fakat ailesi bu Fransız hayranlığından mutlu değil çünkü “Fransızlar İngilizleri sevmez!”. Jenny’nin günleri belli kalıplar içinde geçerken birden karşısına kendisinden biraz yaşlı fakat etkileyici ve ne istediğini bilen bir erkek olan David (Peter Sarsgaard) çıkıveriyor. David yaşı itibariyle de bir genç kıza nasıl davranılması gerektiğinin farkında. Jenny’ye de oldukça yakınlık gösteriyor. Jenny’nin ailesiyle tanışıp onlarından da gönlüne taht kurmayı başarıyor. Jenny’yi, ailesinin de izinleriyle, çok sevdiği konserlere götürüyor, merak ettiği yerleri görmesine olanak tanıyor vs. David’in en büyük muamması ise, hakkında konuşmayı fazla sevmediği işleri. David, iş söz konusu olduğunda kimseyi tanımıyor adeta. Zaten Jenny’le de tartışmaları daha çok bu sebeplerden oluyor. Jenny ve David’in hayatı ikisinin de düşlediği şekilde ilerlerken Jenny bir süre sonra okula devam etmekle David arasında bir karar vermesi gerektiğinin farkına varıyor.

Filmin henüz açılışında, oyuncuların ismi geçerken arka planda çeşitli formüller ve moleküller göze çarpıyor. Fakat filmin eğitimle ilgili söylediği fazla bir şey de yok, en azından büyük bölümünde. Film Jenny’nin gelişimine, müzik zevkine, müzayedeler olan merakına, yani doğrudan Jenny’e odaklanıyor. Jenny David’le samimiyetini ilerletirken bir yandan da okuldan kopmaya başlıyor. Daha doğrusu hayali olan Oxford’a Jenny’nin adım adım uzaklaştığını görüyoruz. Bu sırada Jenny’nin okulu istememesinin haklı sebeplerini de onun ağzından işitiyoruz. Film, eğitim sistemini sevmeyen bir yapıda ilerlerken birden çark ediyor ve eğitimin iyiliğini, güzelliğini ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söylemeye başlıyor. Bunun izleyicide bir kafa karışıklığı yaratması da muhtemel. Jenny’nin eğitime yeniden sıcak bakmasındaki sebep de milyonda bir görülebilecek cinsten bir olay. Bu sebeple film istediği mesajı da yeterince iyi gönderememiş bana kalırsa.

En iyi film oscarına aday olan yapımın, ödül töreni öncesinde adı “sürpriz yapabilir” diye bile anılmamıştı. Sürpriz de olmadı zaten, film en iyi film oscarını kazanamadı. Bunun yanında filmde, dönemin şimdikinden çok farklı sosyal yapısını görmek bir hayli ilginç. Öyle ki filme baktığımızda tüm insanlar evlilik kurumunu yaşatabilmek için seferber olmuş durumdalar. Şimdiki eğilim ise bundan oldukça uzak göründüğü kadarıyla.

Sonlarına doğru bir bilinmezliğe sürüklenen yapım, dramatik yönünü de ön plana çıkarıyor. Fakat dramasını göstermekte biraz da gecikiyor. O yüzden bu kısımlarda yakaladığı etkileyicilik de “kaçırılmış bir fırsattan” öteye gidemiyor.

Alfred Molina’nın bir yan karakterde parladığı film, romantik dram tarzında ama bu türün hakkını da veremiyor.

An Education | Aşk Dersi Yorumları

Yorum Yok


2 − bir =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri