An American Crime | Bir Amerikan Suçu

- 24/11/2011
5,50(2 oy)

İsmiyle müsemma yapım “An American Crime” esasen Michael Moore’un yıllar önce “Benim Cici Silahım”da anlattığını ayrıca “Şiddetin Tarihçesi” ve “Beyaz Bant”ta da değinildiğini gördüğümüz bir konuyu masaya yatırmış. O konu da insanın veya filmin adından da açıkça görülebileceği üzere Amerikan toplumunun şiddet eğilimi.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, ailesi gezici bir karnavalla seyahat ettiğinden, bilmedikleri altı çocuklu bir ailenin yanına taşınan iki kardeşten Sylvia’nın koyu dramını izliyoruz. Zaten yeterince boğucu bir kasabada bulunan Sylvia, kardeşinin de göz yummasıyla evin sadist sahibesi Gerty’nin kötü muamelesine maruz kalmaya başlıyor. Biz işlerin nereye kadar gideceğini merak ederken bir süre sonra tüm kasabalıların doğrudan veya ilgilenmeden, dolaylı olarak bu olaya müdahil olduklarını görüyoruz. Aslında çoğunun şiddet göstermesi için ortada hiçbir sebep yok. Ev sahibesi Gerty zaten ruhsal hastalığı olan biri görüldüğü üzere. Fakat evin diğer sakinleri, kasabada yaşayanlar da kim olduğunu bile bilmedikleri bu kıza işkence uygulamaktan geri durmuyorlar. Belli ki çoğunun işkence etme sebebi de aynı: yapabiliyor oluşları. Dediğimiz gibi bu sebepsiz şiddet gösterisinin altı birçok sebeple doldurulabilir aslında. Amerikan toplumunun ruh hali de denebilir, insanoğlunun içgüdüsü de.

Genel olarak karamsar bir havaya sahip olan yapım işkence sahnelerine yüz vermeyerek istismardan kaçınmaya çalışmış. Asıl mevzuya gelen kadar da yolu biraz oyalamış sanki. Belki arada bir görülen mahkeme sahneleri daha fazla yer alsa filmin seyir zevki de artabilirdi. Yine de mevcut haliyle, bir başyapıt olmasa da, izlenmeye değer.

Filmin başrollerinde 20 yaşındaki bir Ellen Page’in yanı sıra Catherine Keener’ı da ona şiddet uygulayan ruh hastası kadın rolünde izliyoruz. James Franco da birkaç sahnede kendini göstermiş. Filmin yönetmeni ise, senaryoyu da Irene Turner’la birlikte yazan Tommy O’Haver.

An American Crime | Bir Amerikan Suçu Yorumları

Yorum Yok


+ 7 = dokuz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri