American Hustle – Düzenbaz

- 15/03/2014

86. Oscar ödüllerinde aday olduğu 10 daldan hiçbirinde ödül alamayarak gecenin sürprizlerinden birine imza atan “American Hustle” son yılların en eğlenceli filmlerinden biri.

 American Hustle

Ufak çaplı dolandırıcılık işi yapan Irving ve Sydney, bir FBI çalışanı olan Richard tarafından yakalanıyorlar. Richard onları salıvereceğini fakat 4 tane rüşvet soruşturması için kendisine yardımcı olmaları gerektiğini söylüyor. Sadece beyaz yaka çalışanları kapsayan küçük çaplı 4 soruşturma planı, Richard’ın tez canlılığı ve işlerin kötüye gitmesi sebebiyle bir anda eyaletin önemli isimlerini, siyasetçileri ve mafyayı kapsayan garip ve büyük çaplı bir yolsuzluk soruşturmasına dönüşüyor.

 American Hustle

“American Hustle”ın oyuncuları sanki kendilerini pek yormuyorlar role bürünmek için. Ellerinden geldiğince rahat davranıyorlar, tıpkı filmdeki karakterleri gibi. Karakterler ise lunaparktan fırlamış gibi, bir tanesi gevezeliğiyle, bir tanesi tuhaf surat hareketleriyle, bir diğeri ise İngiliz aksanıyla izleyeni güldürüyor. İşler bir anda karışıp soruşturma geniş çaplı bir hal aldığında kendimizi formunda bir Guy Ritchie (nerede o eski günler!) filmi izliyor gibi hissediyoruz. Durmadan değişen planlar, garip mafya tiplemeleri, tam diken üstünde duruyorken kahkaha atmamızı sağlayan bir unsur veya da piyano bile çalan bir kedisi olan bir kadının filmde yer alması gibi. Çok fazla detayın yer aldığı film, bunların içinden boğulmadan çıkmayı beceriyor. Zaman zaman durağanlaşsa da renkli karakterlerinin insanı sıkmasına izin vermiyor. Artık mizah anlayışınıza göre de izleyeni güldürüyor. Durum komedisinin nasıl yapılacağını gösteriyor.

 American Hustle

Sık sık aynı oyuncularla çalışmasından oyuncu performanslarını da çok iyi görüyoruz David Russell’ın filmlerinde. Aslında özellikle Jennifer Lawrance ve Bradley Cooper “Silver Linings Playbook”ta kaldıkları yerden devam ediyor gibiler. Fakat içeriği ve türü ne olursa olsun David Russell her filminde daha “imza sahibi” bir sinemacı haline de geliyor. Nasıl ki bir Quentin Tarantino filmini şıp diye tanıyabiliyorsak, kendine has sinema dilini bir karaktere dönüştürüyor yavaş yavaş Russell. Akademi’nin ödüllerde yüz vermediğine bakmayın. Son yılların en eğlenceli, en matrak filmlerinden biri “American Hustle”. Fazla suratı asık değil diye Akademi filme ödül vermemiş olabilir.

 American Hustle

David Owen Russell Eric Warren Singer’la birlikte senaryoya da imza atıyor. Oyuncu kadrosu ise yıldızlarla dolu: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrance ve Michael Pena. 

American Hustle – Düzenbaz Yorumları

Yorum Yok


üç − 1 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri