American Gun – Amerikan Silahı

- 20/10/2012

“Amerikan Silahı – American Gun”ın sorunları birden fazla aslında. Filmin başından sonuna kadar izleyicinin gözüne batabilecek bir kusuru var örneğin; kamera kullanımı. Kamera kullanımı ve görüntü yönetmenliğindeki eksiklik tüm filmi aksak kılıyor ve seyirciyi filme bağlayacağı yerde filmden uzaklaştırıyor. Bir başka problem de hikaye kurgusunda ortaya çıkıyor. Filme çok kollu bir hikaye yapısını uygun gören yönetmen Aric Avelino, bu yükün altından sıyrılamıyor. Film ilk anlarından itibaren uzunca bir süre bir “gerçek kesit” serisi şeklinde ilerliyor. Ayrıca yine filmin ilk kısımlarında filmin kurgudan belgesele doğru zaman zaman geçiş yaptığı gözleniyor.

 

Yine de yapımın beğeni toplayabilecek birçok noktası da mevcut. Örneğin temelinde silah karşıtlığını ele alan ve patlayan bir silahın “basit bir şey” olmadığı mesajını izleyene vermeye çalışan yapımda, asıl sorunun keyfi silah kullanımı ile ilgili olmadığı, silah kullanmanın zorunluluğundan kaynaklandığı vurgulanıyor. Dolayısıyla silah kullanımının azaltılmasında yapılması gereken ilk şeyin, genel şiddetin bitirilmesine yönelik olması sonucu da doğuyor. Filmin takdir edilmesi gereken bir başka kısmı da oyuncu seçimi. Filmde Linda Cardellini, Tony Goldwyn, Donald Sutherland, Marcia Gay Harden, Forest Whitaker ve Chris Marquette gibi isimler var. Konuda öncelik olaylar değil karakterler olunca, film bunun da meyvesini topluyor. Özellikle Forest Whitaker ve Marcia Gay Harden unutulmaz birer karakter profili çıkarıyorlar. Bunun yanında,filmdeki genç oyuncuların da devleştiği anlar mevcut.Yönetmen Avelino, bunu yapmayıp bir süre sonra karakterlerden uzaklaşsaymış, elindeki malzemeyle yaptığı tek şey sıfırı tüketmek olurmuş.

 

Birkaç lise öğrencisinin eline silah alıp okul basması sonucu oluşan kanlı bilançonun, nelere mal olduğunu anlatan yapım, bu durumun hem gençler hem de yetişkinler üzerinde ne gibi bir baskı oluşturduğunu gözler önüne seriyor. Yaklaşık doksan dakika boyunca yönetmen Avelino dikkati bir noktada toplamayı başarıyor fakat bu konunun tek bir filme sığacak kadar tema içerip içermediği de ayrı bir soru işareti. Muhtemelen yönetmen de bunun farkına varmış olacak ki, ele aldığı karakterlerin bazı sorunlarını tekrar tekrar işlemekten kaçınmıyor.

 

Neticede Amerika’ya ve Amerikan toplumuna pembe gözlüklerle bakmayıp, uygun gördüğü bir sorunu irdeleyen ve seyircinin hafızasında belli bir yer edinebilecek bir yapım “American Gun”.

American Gun – Amerikan Silahı Yorumları

Yorum Yok


× beş = 20

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri