All the Little Animals | Tüm Küçük Hayvanlar

- 21/04/2010
6,50(2 oy)

Sinema büyüklerinin sık sık zikrettiği “gerçekten anlatmak istediğiniz bir fikir varsa sinema yapın” sözü bu filmle daha da bir anlam kazandı benim gözümde.

Filmde John Hurt, Christian Bale, Daniel Benzali, James Faulkner, John O’Toole, Amanda Boyle ve Amy Robbins rol almaktalar. Filmin yönetmeni Jeremy Thomas.

Filmde Bobby’nin (Christian Bale) her şeyi geride bırakıp yaptığı yolculukta Mr. Summers’la (John Hurt) başlayan dostlukları konu alınıyor. Bobby, küçükken geçirdiği trafik kazası nedeniyle aklı tam olarak çalışmayan biri. Aslında bu durumun da farkında kendisi. Başına bela olan bir üvey babası var. Hayattaki tek dostu annesini kaybedince babasının baskısıyla karşılaşıyor ve tüm yaşamını geride bırakıp evden kaçıyor. Aynı zamanda bir hayvan dostu olan Bobby, yolda tanıştığı ve doğa ve hayvan dostu Mr. Summers ile yaşamaya başlıyorlar. İşleri ise, yollarda ölen hayvanları gömmek…

Aslında filmin uzun metrajlı bir yapım için yeterli materyali olmadığı aşikar. Fakat film bu eksiğini gizlemek yerine ilk kısmlarında adeta izleyicinin gözüne sokmaya çalışıyor. Öyle ki uzun planlar, az diyaloglu kısımlar, son dönemdeki Türk dizilerini akıllara getiriyor. Ayrıca film Bobby ve Mr. Summers arasındaki bağa bir anlam yüklese de, Mr. Summers’ın hayvanlara olan düşkünlüğünün hastalık derecesinde olmasını bir noktaya bağlayamıyor. Bu altyapıyı oluşturmak için çabalamıyor bile, Mr. Summers’ın ağzından “detaylar önemli değil” sözünü duyuyoruz hatta. Mr. Summers’ın hayvanların ölümünden insanları sorumlu tutması bir derece mantıklı gözükse de, insanlardan nefret etmesini gerektirecek, hele de böyle bir kini gerektirecek bir olay yok ortada. Hayvanlara gelince şefkatini doruk noktasına çıkaran Summers, insanlara gelince gözünü kan bürümüş bir canavara dönüşüyor.

Tüm bu aksaklıklara rağmen film son yirmi dakikasında merak uyandıran bir hikayeye dönüşüyor. Burada da biraz tembel olsa da film, Bobby’nin üvey babası ile olan ilişkiyi iyi oyunculukların da yardımıyla olumlu kullanıyor.

Yine de boş zamanınız olduğunda ilgi gösterebileceğiniz bir film olarak aklınızda kalmasında yarar var filmin. Ayrıca bu filmi severseniz, “Into the Wild” filmini mutlaka seyretmenizi öneririm.

All the Little Animals | Tüm Küçük Hayvanlar Yorumları

Yorum Yok


× sekiz = 40

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri