All About My Mother | Annem Hakkında Her Şey

- 06/01/2011
8,00(9 oy)

İspanyolların ünlü yönetmeni Pedro Almodovar’ın pek çoklarına göre başyapıtı olan ve sayısız ödül sahibi “All About My Mother-Annem Hakkında Her Şey”i, aslında yönetmenin yıllardır eşelediği meselesinden uzak bir noktada değil. Yönetmen yine farklı tercihler nedeniyle, ki bu tercihler genelde cinsel tercihler oluyor, her biri ayrı yere savrulan hayatları ve birbirleriyle bir noktada kesişen karakterleri inceliyor. Oğlu henüz 17 yaşında ölen bir kadın, oğlunun hayatı boyunca tanıyamadığı ve hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan babasına, yani kendi eşine doğru Madrid’ten Barcelona’ya doğru yola çıkıyor. Herhangi bir filmde kolaylıkla tahmin edilemeyecek küçük bir sır, bu filmde hemencecik kendini gösteriyor; kadının eşi yıllar önce cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirip kadın olmuş ve şu an, onu terk etmeden önce olduğu gibi iki cinsin özelliklerini de barındırıyor. Fakat bu karakter,yani Lola uzun süre ortaya çıkmıyor ve oğlunu kaybeden baş karakter de farklı farklı dertlerle uğraşmak zorunda kalıyor. Almodovar hikayeye değişik sorunları olan yan karakterler koyarak ve kimi zaman bir tiyatro sahnesi aracılığı ile değişik bir hava yakalayarak sürdürüyor filmini. Eşcinsel ve heteroseksüel karakterlerin iç içe olduğu bir hikayede izleyen de eşcinsel karakterlerin “farklılığına” takılıyor doğal olarak. Almodovar bu arada hikayeye hamile bir rahibe de ekliyor ve filmin asıl derdinin o olmasını, Lola karakterini ise dolaylı yoldan ilgilendirmesini sağlıyor. Bir süre uzayan finalde Almodovar pek şaşırtıcı olmayan bir finale imza atıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Penelope Cruz’un yanı sıra Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Pena, Rosa Maria Sarda ve Antonai San Juan yer alıyorlar.

Almodovar’ın göklere çıkarılan bu filmi, yıllardır çektiği filmlerden farklı bir iskelet taşımıyor aksine yönetmenin tarzının stabil olduğunu gözler önüne seriyor. Yine de filmi görmeyenlere genç bir Penelope Cruz görme şansları olduğunu hatırlatalım…

All About My Mother | Annem Hakkında Her Şey Yorumları

Yorum Yok


yedi + = 15

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri