Alice in Wonderland | Alis Harikalar Diyarında

- 03/10/2011
7,00(6 oy)

Herhalde 2000’lerde filmlerinin özgünlüğü en çok tartışılan popüler yönetmen Tim Burton olmuştur. Kendisi son filmlerinde özgün olamamakla ve aynı tarzı tekrarlamakla eleştiriliyordu. “Alice in Wonderland” de bu zincirin son halkası şimdilik. Dileriz kendisi bir Emir Kusturica gibi tekrar çukuruna düşmez veya Ridley Scott gibi bir prestij kaybına uğramaz.

“Alis Harikalar Diyarında” hikayede bildiğimiz Alice’i 20’li yaşlarına, yani dönemin geleneklerine göre evlilik çağına getirmiş. Yalnız kendisi tüm film boyunca 10’lu yaşlarına henüz başlamış bir kız tavırları sergiliyor bu nedenle neden Alice’in yaşının ileri atıldığını anlamak güçleşiyor.

Alice bir çukura düşüyor ve hiç bilmediği bir dünyanın yolu açılıyor. Aslında kendisi yıllardır rüya zannettiği bir aleme tekrar dalmış oluyor sadece ve hikaye boyunca da bu rüya kavramını sorguluyor. Öyküde Kırmızı Kraliçe, Beyaz Kraliçe, İkizler, Şapkacı ve Konuşan Fare gibi birçok ilgi çekici karakter mevcut. Fakat sinemalarda üç boyutlu gösterilen yapıma iki boyutlu baktığımızda, özellikle bazı sahnelerin 3D teknolojisine hizmet ettiğini görüyoruz. Ayrıca “Alice…” içine Johnny Depp veya Helena Bonham Carter gibi oyuncuları koysanız dahi çocuk filmi etiketini üzerinden atamıyor. Bu kadrodan fazlasını bekleyenler de bir çocuk filmi izliyor en nihayetinde. Yani Tim Burton dahi filmin mizah dozunu yetişkinlere göre ayarlamakla uğraşmıyor. Günümüz izleyicisi için görsel açıdan zengin bir dünyayı büyük bir nimet olarak görmek artık zor. Burton da çok renkli bir dünyayı gözler önüne seriyor fakat izleyicileri mizah duygusundan veya farklı bir Alice hikayesinden mahrum bırakıyor. Sanırız önümüzdeki yıllarda Burton’ın sinemasal yetenekleri tartışılmaya devam edilecektir bu performansla.

Filmin oyuncu kadrosu ise yıldızlarla dolu. Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Crispin Glover, Michael Sheen ve Stephen Fry oyunculardan bazıları. Tabii bazı isimler yalnızca seslendirme kadrosunda bulunuyor.

Alice in Wonderland | Alis Harikalar Diyarında Yorumları

Yorum Yok


× dokuz = 72

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri