Alexander – Büyük İskender

- 07/09/2012

DVD kapağına bakarsanız eğer, vizyondayken de ilgilenmediyseniz, “Alexander”ın “görkemli bir destan” olduğunu düşünebilirsiniz fakat vizyondayken filmin seyrini takip edenler “Alexander”ın dendiği gibi bir görkeme sahip olmadığını iyi biliyor.

 

Daha da kötüsü film harcanan bir üç saat olarak nitelendirilmişti daha çok. Bunun için filmi izlemeye oturduğunuzda beklentinizi minimuma indirmeniz, filme sempati duymanızda mühim bir faktör olacaktır.

 

“Alexander”ın yaşamı çocukluğundan başlayarak perdeye yansıtılmış. Oyuncu seçimlerinin başarısına rağmen, ki çok eleştirilen Angelina Jolie’nin Colin Farrell’ın annesini oynaması sırıtmamış üstelik, filmin üzerine sinen bir pembe dizi havası var. Alexander ergenliğe henüz adım atmış bir ergenken bile, bir yandan farkını ortaya koymaya çalışıp bir yandan da platonik eşcinsel sevgilisine göz kırpıyor ki zaten filmin en büyük zaafı da bunun göze sokulması. Büyük İskender, gündüzleri savaş meydanında fırtınalar estirirken akşamları eşcinsel partnerleriyle bir tür köşe kapmaca yarışına girip, bol bol kur yapıyor. Ne zaman farklı bir noktaya odaklansa birden yine sevgililerinden biri beliriyor ekranda ve “Unutmadınız değil mi? Alexander eşcinsel!” kalıbı izleyiciye sindirtilmeye çalışılıyor.

 

Alexander’ın karanlık düşüncelere sahip annesi ile ilişkisi de hayli yer kaplıyor. Bu gerilimli anlar filme katkı sağlasa da filmin giyindiği ve bir türlü üzerinden atmaya yanaşmadığı pembe dizi formatına katkı yapıyor.

 

Yine de beklentinizi düşük tutarsanız eğer, tüm handikaplarına rağmen filmden etkilenmeniz mümkün. Etkileyici ve kimi zaman abartılı savaş sahneleri oldukça başarılı. Film süresinin bir kısmında bir yol filmi kimliğine bile kucak açıyor.

 

Filmin yönetmeni, Türk izleyicisinin aklında “Geceyarısı Ekspresi” ile yaftalanmış olan Oliver Stone. Oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Jared Leto, Angelina Jolie, Val Kilmer, Anthony Hopkins ve Rosario Dawson var. 

Alexander – Büyük İskender Yorumları

Yorum Yok


9 + = onyedi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri