Akeelah and the Bee

- 10/11/2006
8,67(15 oy)

Akeelah and the Bee; azim, dayanışma, sevgi temelleri üzerinde gelişen bildik bir başarı öyküsü: 11 yaşındaki Akeelah’ın kelime kodlama yarışındaki mücadelesi…

Örneklerine sıkça rastlanan bir nitelikte olmasına karşın, anlatımındaki güzellik filmi ender rastlanan bir konuma yerleştiriyor. Yapısı ve kalitesiyle bana “Remember The Titans“ı hatırlatan film, hafızamda yer edinebilmeyi başarıyor.

Akeelah and the Bee, dilimizin -hemen hemen- fonetik yapısı nedeniyle Türkçe dublajlı izlenmesi durumunda garipleşebilecek bir sınırda duruyor.

Akeelah rolündeki Keke Palmer, yaşı göz önüne alındığında hayranlık uyandırıcı bir performans sergiliyor. Bir zamanlar Haley Joel Osment‘ın ve yakın dönemde Dakota Fanning‘in parsellediği alanı, şimdilerde birçok çocuk oyuncu paylaşıyor; performansları gelecekte şimdikinden daha fazla sayıda yetenekli oyuncu izleyebileceğimiz yönünde umut veriyor.

Akeelah and the Bee; Akeelah’ın eğitmeni Laurence Fishburne‘dan, bitişindeki ‘Definition of True Love’ isimli parçaya, hatta Derrick-T’nin ‘Kick his butt, Akeelah! B-U-T-T, butt.’ esprisine kadar övgüyü hak eden bir film.

Akeelah and the Bee Yorumları

4 Yorum


× 5 = otuz beş

 • sinema 21 Nisan 2008 15:03

  biraz durgun başladığını söyleyebilirim ama filmin sonuna yaklaştıkça sürükleyiciliği artıyor sanki yarışmada hissediyo kendini izlenmesi gereken bir filim olduğunu düşünüyorum

 • resan 3 Şubat 2010 15:13

  mütiş bir film di muhteşem

 • ceyda 10 Ocak 2012 12:16

  süper çok sardı herkes izlesin

 • RS 13 Ocak 2012 4:04

  Etkileyici bir film.. Biraz yavaş ilerliyor ama değer..

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri