Abraham Lincoln: Vampire Hunter – Abraham Lincoln: Vampir Avcısı

- 05/04/2014

Hiç anlayamadığım bir şekilde etkisiz bir filmle (Night Watch) yıldızı parlayan Timur Bekmambetov, bu filmin yarattığı etkiyle Angelina Jolie’li aksiyon “Wanted”a imza atmış, bu filmiyle eski hantallık alışkanlığından kurtulduğunu göstermişti.

“Abraham Lincoln Vampire Hunter”da ise yapımcı koltuğunda Tim Burton’ın oturmasının da etkisiyle büyük bir reklam kampanyasıyla yola çıkmıştı film. Haftalarca konuşulmuş, sinema programlarında geniş yer bulmuştu kendisine. Sonuç ise izleyen açısından pek de tatmin edici olmadı.

 Abraham Lincoln Wampire Hunter

“Kovboylar ve Uzaylılar” diye bir film vardı hatırlarsanız(  http://www.sinemablog.com/cowboys-aliens-kovboylar-ve-uzaylilar.html ). Filmin oyuncuları bile proje ismini duyduklarında bunun bir komedi olduğunu düşünmüş. Fakat film bilimkurgu ve western türlerini harmanlamış, kendisini rezil etmeden de hikayesini bağlamıştı.

Burada ise gerçek manada bir küçük düşme durumu söz konusu. Zaten, artık Amerikan müziğinde bile bir süre denenip sonrasında gözden düşen, bir kurgu var burada. İki farklı hikayeyi alıp aynı potada eritiyor film ve Amerikanların köleliği kaldırdığı için çok sevdikleri Başkanı Lincoln’ü bir vampir avcısına dönüştürüyor. Filmin problemi de burada başlıyor. Film, kendisini ciddiye almayıp gerçek manada bir komediye dönüşmek istese, belki de kült bir film olacak. Fakat konusunun getirdiği handikapları sırtından atmak bir yana, bunlara yaslandıkça yaslanıyor. Lincoln’ün annesinin ölümünü, oğlunun yaşamını yitirmesini vampirlere bağlıyor ve Amerikan iç savaşını da Vampirler ile insanlar arasındaki bir mücadeleye dönüştürüyor, bununla da yetinmeyip. Lincoln’ün hayatından bir kesitini 3 saate anca sığdırabilen Spielberg’in aksine buradaki senaryo, Lincoln’le ilgili bir özete dönüşüyor. Hele ki Spielberg’in “Lincoln”ünü izlemişseniz, zaten filmden kopuyorsunuz. Bir süre sonra bir münazara havası veren zayıf oyunculuklar içinizi bayıyor çünkü. Soluksuz izlenen son 20 dakikalık kısmı dışında, tatmin edici bir tarafı da yok. Biri ünlü biri halen umut veren iki sinemacının bileşiminden böyle bir film çıkması gerçekten yazık.

 Abraham Lincoln Wampire Hunter

Filmin oyuncu kadrosunda Benjamin Walker, Dominic Cooper, Rufus Sewell, Mary Elizabeth Winstead, Anthony Mackie ve Jimmi Simpson isimleri var.

Abraham Lincoln: Vampire Hunter – Abraham Lincoln: Vampir Avcısı Yorumları

Yorum Yok


sekiz − 2 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri