“Abla” bir haftalığına İstanbul’a gider, üç film izler.

- 15/02/2011
6,75(8 oy)

Evde bir araya gelip paralı kanalı karıştırdıkları bir seferinde, tam da, speed kanalının tek düzeliğinden sızlandığı sırada, “abla”yı utandıran bir film; yıllar önce ilk izlediğinden beri, -Ellen Barkin’in- unutamadığı son cümlesiyle, filmi sollayan müziğiyle çok beğendiği Siesta. 1987 yılı, ABD yapımı filmin yönetmeni Mary Lambert, müzikleri, “abla”yı hayranları arasına katan Miles Davis, Marcus Miller yapmış. Ellen Barkin, Gabriel Byrne, Julian Sands, Jodie Foster, Isabelle Rosselini… oynamış. “Abla” filmin, ölüm (sonrası) üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri olduğu konusundaki fikrini o tarihten bu yana korumaktadır.

Bir yıl önceki gibi, kuzeniyle buluşan “abla”, İspanya 2010 yapımı Biutiful‘u görür, beğenirler. Paramparça Aşklar, Köpekler, 21 Gram, Babil filmlerine bayıldığı Alejandro Gonzalez Inarritu‘nun yönettiği son filminin anlattıkları, adının tersine güzel değil. Buna karşın, onca çirkinlik içinde, bir yanıyla mistik bir karakteri canlandıran -Barcelona’nın ünlü Sagrada Familia’sını çoook uzaktan gören bir yerinde yaşayan- İspanyol Uxbal (Javier Bardem) ve “…ay?” kadar kısa bir yaşam diliminde yaşamlarını garantilemeye / düzenlemeye çalıştığı çocukları ile, iş yaptığı, tutunmaya çalışan Çinli, Senegalli kaçak işçiler çevresinde dönen film, iyilik yüklü, umutlu, dürüst ve doğru; bu özellikleriyle de çok güzel.

!f İstanbul 2011’i izleme niyeti olmasa da, aylar öncesinden Darren Aronofsky‘nin Black Swan‘nından haberdar “abla” tayfası, namı alıp yürümüş filmi, internetten izlemekten geri kalmaz. Pi’yi üç kez olmak üzere tüm filmlerini izleyen “abla”nın, en beğendiği yönetmenler arasına kattığı Aronofsky’nin son filminin oyuncuları Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Barbara Hershey… Bir balerinin karanlık yanıyla tanışıp, barışıp, örselenmiş ruhu yüzünden bütünleşip taraf değiştirdiği, Aronofsky filmlerini sevenlerin beğeneceği belli film, kaçırılacak gibi değil…

“Abla” bir haftalığına İstanbul’a gider, üç film izler. Yorumları

Yorum Yok


sekiz × = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri