"> ">

Abimm

- 04/12/2009
7,00(5 oy)

Zeka engelli bir abi ile kardeşinin hikayesini anlatan “Abimm”de, Mustafa Üstündağ’ın üst düzey oyunuculuğu göze çarpıyor.

Öncelikle Yönetmen Şafak Bal’ı ve senaryo yazarı İlker Akdağlı’yı cesaretlerinden dolayı tebrik etmek gerek. Malumunuz, son dönemlerde Türk sinemasında bir “aile filmi” fırtınası esiyor. Oyuncular ve yönetmen çıkıp “Filmimiz tam bir aile filmi oldu, hiç küfür ve argo yok” diyerek yaptıkları işi övüyorlar (Elbette buna rağmen başarılı olmuş filmleri kast etmiyorum). Film aile filmi oluyor ama, karakterlerde bir şeyler eksik kalıyor bu sefer. Hepsi “dublaj Türkçe’si” ile konuşunca, film doğallıktan bir hayli uzak kalıyor ne yazık ki. Ama “Abimm”de bu durum söz konusu değil.  Karakterler -doğal olarak- argo da konuşuyor,küfür de ediyor. Yani, “ne kadar fazla bilet satarsak o kadar iyi olur” anlayışı bu filme çöreklenmemiş. Bu sayede de ortaya kaliteli bir komedi çıkıyor.

“Abimm” komik ve eğlenceli olmasının yanında, yalnızca bir komedi filmi değil. Özellikle filmin ilk kısımlarında müthiş bir duygusallık filme hakim oluyor. Daha sonra film, final bölümüne kadar zaman zaman gerilen bir yapıya bürünüyor. Duygusallığı bir kenara bırakıyor.

Filmde, Çetin adlı uçarı bir kişiliğin, abisi ile tanışmasıyla değişen yaşamını konu alıyor. Çetin (Mustafa Üstündağ) pek legal olmayan işlerle hayatını kazanmaktadır. Yine bir iş üzerinde iken telefonda, yıllardır küs olduğu babasının ölüm haberini alır. Cenaze için gittiği köyde, üvey abisi Arif (Levent Üzümcü) ile tanışır. Çetin’in abisinden henüz haberi olmuştur ve Arif’e bakacak kimse olmadığından, bundan sonra abisinin sorumluluğunu da almak zorunda kalacaktır.

Film, fragmanları ortaya çıktığından beri “‘Rain Man-Yağmur Adam’a benziyor mu acaba” tartışmalarının içinde. Film, “Rain Man”i andırıyor, doğru. Ama filmi izlerken bir süre sonra,bu benzerliğin bir önemi kalmıyor çünkü “Abimm”, “Rain Man”e göre çok farklı sulara giriyor. O yüzden filme taklit deyip filmi kestirip atmak çok doğru bir hareket olmaz.

Filmde Mustafa Üstündağ Levent Üzümcü, Selen Seyven, Haldun Boysan, Rüçhan Çalışkur ve Bülent Şakrak rol alıyorlar. Mustafa Üstündağ, açık ara filmin en iyisi. Kendisi meşhur TV dizisi “Kurtlar Vadisi Pusu”da “Muro” karakteriyle ünlenmişti hatırlarsanız. Neyse ki ünü bu kadarla sınırlı kalmadı ve kendisini sinemada da görebiliyoruz. Bu filmdeki performansına bakarsak, sinemanın gözde oyuncularından biri olacağı da kesin gibi. Levent Üzümcü de oldukça başarılı. Bu övgüleri Selen Seyven’e de yapmak isterdim ama Selen Seyven “filmdeki sevimli kız” olmaktan bir adım öteye geçemiyor maalesef. Yine de oldukça genç bir oyuncu, zaman içinde daha iyi yerlere gelmesi muhtemel.

Film özellikle finalinde bariz bir şekilde duygu sömürüsüne kaçıyor. Ayrıca yine finalde yer alan manevralar filme olumlu yansımıyor. Final konusunda çok kararsız kalınmış gibi görünüyor. Ama geneline bakarsak “Abimm”in hakkını vermemiz gerekiyor. Son dönem Türk filmlerinin en iyisi değil belki ama birçok “komiklik” yapan filmden daha eğlenceli, daha iyi bir film.

Abimm Yorumları

1 Yorum


× 9 = otuz altı

  • Otel Güvenlik 12 Aralık 2009 12:12

    Bu filmi izlemek istiyorum. Fragmanı ilgimi çekti. Yaşadığımız hayatın göremediğimiz bir yönünü bize anlatıyor.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri