A Single Man | Tek Başına Bir Adam

- 21/02/2012
3,00(3 oy)

“A Single Man” halen hassas bir konu olan eşcinsel bir aşk ilişkisi üzerinden, yalnız bir adamın intiharla bitirmeyi planladığı bir gününü anlatmış. Bu aşk ilişkisinin anlatımında geri dönüşlere gidildiğini görüyoruz. İntihar planları yapan Profesör ile bir kaza sonucu hayatını kaybeden genç sevgilisinin ilişkisinin günümüze yansımasını da izliyoruz. Bu aşk ilişkisi kesinlikle “Milk”teki gibi bir ifşa niyeti taşımamakta. Konunun hassasiyetinin dikkate alındığını ve erotizmin göze batırılmadığını görüyoruz. “A Single Man”e bakarsak, hayli iyi bir film olan “Milk”teki hatanın nerede olduğunu da pekala görebiliriz.

Aslında “A Single Man” son dönemin yeniden moda olan, belki de hiç eskimeyen!, konusu “yalnızlığa” farklı bir yorum getirme çabası olarak değerlendirilebilir. En ilgisiz izleyicinin bile gözünü kamaştıran görüntülerin arka arkaya geldiğini ve bu özelliğiyle filmin, herkesin gözüne giremeyen benzerlerinden ayrıldığını söylemek mümkün. Bunun yanında değişen renklerle yansıtılan ruh durumları ve filmin hayat üzerine kurduğu özgün cümleler filmin hoş bir imzası. Filme “akıcı bir filme benzemiyor” diyerek mesafe almak doğru değil. Yine de yansıtıldığı gibi büyük bir başyapıt da olmadığını ekleyelim.

Filmin yönetmeni, aynı zamanda senaryo yazarlarından, Tom Ford. Kendisi meraklısı tarafından moda dünyasında tanınan bir isim. Başrolde, katıldığı her filmi bir iki basamak yukarı çekme görevini yılmadan üstlenen Colin Firth var. Matthew Goode, Julianne Moore, Nicholas Hoult ve Lee Pace de diğer oyuncular.

A Single Man | Tek Başına Bir Adam Yorumları

2 Yorum


× altı = 24

  • Uğur 22 Şubat 2012 23:23

    İzleyeceğim türden bir film değil fakat oyuncu kadrosu gayet kaliteli

  • senbilirsinabla 29 Şubat 2012 19:16

    Bir eli yağda diğeri balda “Tek Başına Bir Adam”, başına gelen ardından hiç yalnız bırakılmaz, hayranlarınca ardı ardına ziyaret -ve talep üzerine talep- edilir: “Abla” ile kız kardeşi filmden çıkarken, “Bunun neresi yalnız adam?” derler, “biz ondan bin kat daha yalnızız!”

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri