A Serious Man | Ciddi Bir Adam

- 03/06/2012
10,00(1 oy)

“Ciddi Bir Adam”ın ilk on beş dakikası, bir komedi filminden beklenmeyecek derecede yavaş ve buna rağmen sinir bozucu tiplerin kol gezmesiyle eğlendiren bir Coen Kardeşler filmi olarak, klasik bir giriş yapıyor. Fakat bundan sonrası biraz daha karanlık bir ton taşıyor. Mesela küçük bir çocuğun okulundan dönerken koşmak zorunda kalması veya ensesindeki kistle tüm gün boğuşan bir adam, başlangıçta eğlenceli unsurlar gibi görünse de işleyişte öyle olmuyor. Filmin tüm komedi unsurları alttan alta melankolik bir damardan besleniyor sanki. Özellikle kara komediye yaslanan filmin finali de karşımızdakinin bir komedi filmi olmadığını, bir tür komedi – dram olduğunu hatırlatıyor.

Bunun yanında her filmlerinde orijinal tipler üretmeyi başaran Coen Kardeşler, yine senaryolarında ellerini korkak alıştırmamışlar ve bir sürü garip tiplemeyi filmlerine yerleştirmişler fakat bu kez de belirgin bir üslup sorunu göze çarpıyor. Hikayenin işleyişi Coen Kardeşlerin önceki filmlerindeki kurguları ister istemez hatırlatıyor. Bu da; “Böyle bir filme gerçekten ihtiyaç var mıydı?” sorusunu akıllara getiriyor.

“Ciddi Bir Adam” kahkahalarla gülünecek bir komedi değil zaten fakat benzerlerinin yanında vasat görünen bir çalışma olmuş.

Filmin oyuncu kadrosunda Michael Stulhbarg, Richard Kind, Fred Melamed, Sari Lennick, Aaron Wolff ve Jessica McManus isimleri dikkat çekiyor.

A Serious Man | Ciddi Bir Adam Yorumları

Yorum Yok


− beş = 0

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri