A Separation | Bir Ayrılık

- 20/04/2012
8,50(4 oy)

Yine beklenmedik filmlerin beklenmedik ödüller aldığı bir Oscar töreninde “Bir Ayrılık” dağıtımcı şirketinin de epey iteklemesiyle hem ülkemizde hem dünyada epey ün yapmış ve En İyi Yabancı Film Oscarı’nı kucaklamıştı hatırlayacaksınız. Aynı yarışta yer alan “Bir Zamanlar Anadolu’da” ise adaylığın kıyısından dönmüştü.

Açıkçası filmi izledikten sonra, henüz göremediğim “Bir Zamanlar Anadolu’da”yı izleme isteğim biraz daha kamçılandı diyebilirim. Oscar kurulu bu seçimini neye göre yaptı, sanırım iki filmi karşılaştırdığımızda daha iyi anlamak mümkün olacak.

“Bir Ayrılık” özüne bakıldığında Batı sinemasına göz kırpan, ülkesinin değer yargılarının uzağında veya muhalif bir siyasi hava soluyan bir film değil.  Tam tersine yapımda tüm bu etmenler bilerek ekarte edilmiş sanki. Filmin Türkçe isminden yola çıkarsak, bir bakıcının, adına çalıştığı adamla yaşadığı bir olay anlatılıyor. Tüm yaşananlar ise “bir ayrılığa” dayandırılıyor. Bu cümle filmi biraz kısıtlayan bir tanım oldu fakat filmin gidişatına yer vermezsek daha iyi olacak sanırım. Ama şu kadarını söylemek mümkün: sinemada önemsiz gibi görünen, ayrıntı gibi duran bir sahne birden bütün filmin düğüm noktası olmakta. Böyle olunca da hangi karakterin doğru konuştuğu, tartışılan bir olayın gerçekte nasıl yaşandığı da bir muallak oluyor. İşte filmin çok övülen oyuncu performansları da burada devreye giriyor ki herhalde hem seyircilerin ve eleştirmenlerin gözünde yapıtı değerli kılan en önemli ölçüt bu. Tüm kadro oyunculuk konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Film çeşitli olayları anlatırken süresini de pek hissettirmiyor. Yani zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Yine de dediğim gibi bu filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da”dan veya diğer adaylardan daha iyi yapan nokta ne, biraz irdelemek lazım. O zaman Oscarların temel kriterlerine de daha iyi bir açıdan bakabiliriz.

Filmin açık ara en iyi performansını Nader rolünde Peyman Moadi sergiliyor. Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini, Sarina Farhadi, Merila Zare’i Ali-Asghar Shahbazi ve Babak Karimi de diğer oyunculardan bazıları. Filmin yönetmeni ve yazarı Asghar Farhadi.

A Separation | Bir Ayrılık Yorumları

Yorum Yok


3 − = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri