A Scanner Darkly

- 06/01/2007
7,67(6 oy)

A Scanner Darkly; Before Sunrise, Before Sunset ve Tape gibi filmleriyle kendisine hayran bırakan anlatı ustası Richard Linklater ile Minority Report, Paycheck ve Blade Runner gibi filmlere romanlarıyla kaynaklık eden bilimkurgu üstadı Philip K. Dick‘in kesiştiği noktada ortaya çıkan bir yapım.

Gerçek oyuncularla çekilen sahnelere özel bir efekt bindirilmesiyle oluşturulan animasyon tekniği, alışılagelmişin dışında olması nedeniyle rahatsız edici olabiliyor. Bununla beraber, yönetmenin ilk olarak Waking Life‘da kullandığı teknik anlatım gücüne kattığı olumlu etki ile öne çıkıyor. Teknik; bir romanın sinemaya uyarlanması sırasında kaçınılmaz olan kayıpların, daha aza indirgenmesinde fayda sağlıyor. Ögeler arasındaki soyut ve pastel renkler/çizgiler izleyicinin hayal gücüne daha geniş bir alan kalmasına olanak tanıyor.

Philip K. Dick‘in kendi deneyimlerinden yola çıkarak, -yüzeysel olarak- uyuşturucuya karşı verilen mücadele üzerine yazdığı romanından uyarlandığından, bir mesajı belirgin bir şekilde vermesini beklediğim bir filmdi. Bunun yerine çok katmanlı ve karmaşık bir yapıya sahip, içice geçmiş mesajlardan oluşan bir film çıktı karşıma.

Farklı bir deneyimse aradığınız, bunu bulacağınız bir film A Scanner Darkley.

A Scanner Darkly Yorumları

4 Yorum


× 2 = onsekiz

 • torkunc 6 Ocak 2007 22:58

  bisikletin kaç vitesli olduğuna dair yapılan diyalogları atlamayın derim :)

 • farelzan 10 Ocak 2007 23:13

  Merhaba,
  Bu filmi gecen hafta izledik. Animasyonlari yapmak icin kullandiklari teknik cok etkileyici geldi bana. Onun disinda, fazla konusma vardi ve bazen anlamak zor oldu. Keanu Reeves’in ustun oyunculuk yetenegini(!) guzel ornekleyen bir film.
  Muhabbetle

 • rabbitdarko 29 Ekim 2007 22:48

  Philip K. Dick‘in romanlarına yapılan çevrimler arasında en sadık olanlardan biridir yönetmenimiz.Tabi ki bir romandan uyarlanan bir film ne kadar sadık kalabilir esin kaynağına o da muamma.

 • sinema 10 Nisan 2008 2:24

  kullanılan teknıkten cok olayın kurgusu we ınsan ılıskılerınde kı ‘gerceklık’ ve kendını bulma sorgusu durumu esas surukleyen olay her bır sahnede bambaska durumları gozler onune ustaca sergılenmıs.bunu anlamayanlar ıcın sadece gorsel anlamda zewkte alabılırler cunku bu ıkondur.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri