A Scanner Darkly | Karanlığı Taramak

- 10/07/2010
4,33(3 oy)

“A Scanner Darkly-Karanlığı Taramak”ı irdelemeden evvel  filmin yönetmeni Richard Linklater hakkında biraz söz etmek gerek. Linklater, daha çok “Before Sunrise” ve ondan yıllar sonra çekilen devam filmi “Before Sunset” ile biliniyor. Özellikle “Before Sunrise” başka bir yönetmenin elinde sıradan bir malzemeye dönüşebilecekken Linklater’ın mahareti sayesinde unutulmaz bir romantik filme dönüşmüştü. İkinci filmin de, ilki kadar olmasa da, başarılı olduğunu belirtebiliriz. Yönetmen son yıllarda ana akımdan biraz kopsa da yine özgün işler üretmeye devam ediyor. Hiç kuşkusuz Linklater’ın başarılı bir yönetmen olarak kabul edilmesinin asıl gerekçesi, filmlerinde hikayeyi asla tek boyutlu ele almaması. Yani anlattığı öyküyü, yalnızca belirli bir izleyici kitlesi veya kendi ülkesindeki izleyiciler için çekmiyor. Belli ki hikayesinin onu takip eden herkes tarafından sevilmesini istiyor. Çoğu yönetmen bunu istese de Linklater bunu başarabilen sayılı isimler arasında.

“Karanlığı Taramak”ta “D maddesi” adındaki bir uyuşturucu çeşidinin insanlar üzerindeki bir takım olumsuz etkisi ve bu maddeye karşı savaşan ajanların mücadelesi anlatılıyor. Ajanlar, bağımlılarla iç içe yaşamaktalar. Bu sırada kendilerinin de bu bağımlılık tuzağına düşmeleri olası tabii. Biz filmde daha çok Fred’in (Keanu Reeves) mücadelesini izliyoruz.

Yarı animasyon tarzında çekilen film, bu avantajını neredeyse tüm süresine yansıtmış. Yalnız bu tekniğin ilk anlarda içine girmesi oldukça zor bir film yarattığını da söyleyelim. Ajanların özel kıyafetleri nedeniyle durmaksızın değişen siluetleri filmdeki gerçeklik duygusunu gölgeliyor. Fakat bir süre sonra hikayenin şekillenmeye başlamasıyla, izleyicinin kendini filme kaptırması da kolaylaşıyor.

Filmde Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr. , Woody Harrelson ve Melody Chase rol alıyorlar.

Karakterlere baktığımızda, hikaye anlatımındaki başarı maalesef burada kendini gösteremiyor. Özellikle Woody Harrelson’un hayat verdiği Luckman karakteri, bu tarz öykülerde karşımıza sık çıkan bir kişilik. Harrelson ne kadar çabalasa da bu karakteri basitlikten kurtarmayı beceremiyor. Tabii filmin edebiyat uyarlaması olmasının da bunda payı olabilir.

Dikkatli izleyicinin gözünden kaçmayacak bir detay da, filmin sonunda bir sürprizin oluşacağı oluyor. Bu sürprizle baraber öykü iyi bir noktaya bağlanarak sona eriyor.

Sonuçta sırf farklı tarzı sebebiyle bile sinema severlerin ilgi gösterebileceği/göstermesi gereken bir film “Karanlığı Taramak”.

A Scanner Darkly | Karanlığı Taramak Yorumları

Yorum Yok


2 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri