A Prophet – Yeraltı Peygamberi (Un prophéte)

- 06/12/2012

Artık Amerika’da üretilen herhangi bir dizi bile kolaylıkla dünya piyasasında önemli bir aktör haline gelebiliyor bildiğiniz üzere. İnternet ortamında yaşanan büyük gelişim de buna önayak oluyor. Örneğin internetin ülkemizde yeterince söz sahibi olamadığı dönemlerde “Oz” adlı hapishane dizisi gündemi meşgul ediyordu, en azından belirli bir kesim için. Onun arkasından “Lost”un öncülük ettiği dizi furyası ile beraber ikinci önemli hapishane yapımı “Prison Break” de “hapishane dizisi” halkasına eklendi. Bu dizilerin yarattığı çekim alanı o kadar kuvvetli ki izlemeyen dahi bu güçten etkileniyor bir nebze. Bu sebeple diğer hapishane konseptli yapımların da bu furyadan sonra her adımını iki kez atması gerekiyor kanımca.

 

Bunları yazmamın sebebi “Un Prophete – Yer altı Peygamberi”nin büyük çoğunluğunda bir hapishaneyi kendine mekan seçmesi. Fransız yapımı filmde Fransa’nın sosyal yapısının filme etkisi oldukça belirgin. Fransızların azınlık korkusunu haklı çıkarmak için elinden geleni ardına koymamış yönetmen. Söz konusu hapishanede mahkumlar iki gruba ayrılmış durumda: Korsikalı’lar ve Müslümanlar. Müslümanların çoğunu Araplar oluşturuyor. Hikayede adı geçen Malik de Arap olmasına rağmen başlarda tarafsız konumda seyretmeyi tercih ediyor fakat mensuplarının belalı oldukları her hallerinden belli olan Korsikalı grup ve bu grubun lideri Cesar, Malik’i bir adamı öldürmesi için tehdit ediyor. Malik bu cinayetten kaçmak için çok çabalasa da cinayeti işlemek zorunda kalıyor ve bu cinayetten sonra hayatı tamamen değişiyor…

Görüldüğü üzere hikaye Malik adlı karakter üzerinden ilerliyor. Malik bir yandan Korsikalı’lara diğer yandan ise Araplara hoş görünmeye çalışarak bir denge politikası yürütüyor. Filme bir anlam katabilmek için konulan bazı bölümler görüyoruz. “Noel”,”Gözler ve Kulaklar” ve “40 gün 40 gece” gibi birbirlerinden bağımsız başlıklar taşıyan bu bölümler filmi keskin çizgilerle ayırmayı beceremiyor. Zaten bir süre sonra “bu Malik’in hayatında farklı olan ne?” sorusunu sormanız da olası. Malik vergisini ödeyen her vatandaş gibi normal bir hayat sürmese de gerilimi ve aksiyonu az olan belalı işlere ucundan kıyısından bulaşıyor sadece. Öldürdüğü adamın hayalinin odasından ayrılmaması da fantastik bir öğe olarak göze çarpıyor fakat bu numaranın malzeme eksikliğinden filme konulduğu da çok açık. Malik’in gördüğü bazı olaylar gerçekleşince Peygamber sıfatını kolaylıkla elde ediyor bir iş arkadaşı tarafından. Yani görüldüğü üzere suya sabuna dokunmadan yalnızca hikayesine kendinden beklenmeyecek bir iki numara serpiştirerek ilerliyor ve bütününe yakınında, ki filmin 150 dakikaya ulaşan bir süresi var, çok da merak uyandırıcı olamıyor film.

 

Filmin oyuncu kadrosunda Tahar Rahim, Niels Arestrup, Reda Kateb, Adel Bencherif, Hichem Yacoubi, Jean-Philippe Ricci, Gilles Cohen ve Pierre Leccia yer alıyorlar. Filmin yönetmeni Jacques Audiard.

A Prophet – Yeraltı Peygamberi (Un prophéte) Yorumları

Yorum Yok


7 − bir =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri