A Moment to Remember

- 16/06/2012
10,00(3 oy)

Daha ilk dakikalarından zaman algısı ile oynayıp hikayesini yavaş yavaş gün yüzüne çıkaracağını göstermesiyle bir Güney Kore yapımı olduğunu belli ediyor “A Moment to Remember. Yapısını tesadüflerle örerken de özellikle kadın oyuncusunun sevimliliğini bol bol kullanıyor. Zaten temelinde yatan fikir de “hayatınızın aşkı birden karşınıza çıkabilir” türünde. Filmin adıyla ana karakterinin unutkanlık özelliklerine birlikte bakıldığında, ki bu unutkanlığın sebebi sonradan ortaya çıkıyor, bir ironi yakaladığını söylemek mümkün.

Filmde esas oğlan ile esas kızın buluşup eğlenceli ve herkesin hayalini süsleyebilecek bir ilişkiye yelken açmalarının ardından bile ikilinin geçmişlerinin dolu olduğunu sürekli hatırlıyoruz fakat geçmişlerin içeriği hakkında da bilgi sahibi olamıyoruz ilişkinin başlarında. Film, süresini yarılamadan Su-jin ve Chul-soo aynı çatı altında birleştirince, soru işaretleri ile dolu olan o ana kadar ki bölümünü de kapatıyor. Ama bu hareket filmi tipik bir romantik komedi olmaktan da uzaklaştırıyor. Zaten bir süre sonra dramatik bir yapıya bürüneceğine dair tohumları da yavaş yavaş serpiştirip duygusal yoğunluğunun nereye bağlanacağı hakkında ipuçlarını da gösteriyor.

Aslında film klasik numaralarla vasat kalmayı bile başarabilirmiş fakat bütüne baktığımızda başından sonuna dek bir yavanlık söz konusu. Birbiriyle uyumsuz görünen bir çiftin kısmen zorlu birleşme hikayeleri, karanlık geçmiş üzerine söylenen bir takım hayat dersi veren cümleler ve de iki aşığın düştüğü zor durum, hepsini bir arada gördüğünüzde içinizi bayıltabilecek cinsten durumlar. Zaten filmin son basamağını çok önceden doğru tahmin etmek oldukça kolay. Bu nedenle son dönemin özgün eserler çıkaran merkezinden böyle bir film gelmesi de hayal kırıklığı yaratıyor ister istemez. Keşke Su-jin’in eski defterleri filmin başında olduğu gibi biraz karıştırılsaymış.

Filmin yönetmeni John H. Lee. Oyuncu kadrosunda Ye-jin Son, Woo-sung Jung, Sun-jin Lee, Jong-hak Baek ve Sang-gyu Park isimleri göze çarpıyor.

A Moment to Remember Yorumları

Yorum Yok


+ beş = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri