82. Oscar Ödülleri | Akademi Ödülleri 2010

- 08/03/2010
7,95(22 oy)

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar, ABD’nin Los Angeles kentindeki 3 bin 500 kişilik Kodak Tiyatrosu’nda bu sabaha karşı yapılan törenle dağıtıldı.

En İyi Film ödülünü Kathryn Bigelow’un yönettiği ‘The Hurt Locker’ kazanırken, Bigelow En İyi Yönetmen ödülünü de kazanarak Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen oldu.

‘The Hurt Locker’ toplam 6 dalda Oscar kazanırken, gecenin favorileri arasında gösterilen ‘Avatar’ ise sadece Görüntü Yönetmeni, Sanat Yönetmeni ve Görsel Efekt dallarında ödüle ulaştı.

Oyuncu ödüllerinde ise favori gösterilen isimler Oscar’ı kazandı. En İyi Erkek Oyuncu dalında ödüle ulaşan isim usta aktör Jeff Bridges olurken, En İyi Kadın Oyuncu dalında da ‘The Blind Side’ ile Sandra Bullock altın heykelciği kucaklayan isim oldu.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde de bir sürpriz yaşanmadı. Bu kategorilerde ödülü beklendiği gibi ‘Soysuzlar Çetesi’ ile Christoph Waltz ve ‘Precious’ ile Mo’Nique kazandı.

Gecenin belki de tek sürpriz En İyi Yabancı Film dalında yaşandı. Bu kategoride Michael Haneke’nin son filmi ‘The White Ribbon’ ya da Jacques Audiard imzalı ‘Un Prophete’ favori gösteriliyordu ama ödülü Arjantin yapımı ‘El Secreto de sus Ojos’ kazandı.

En İyi Animasyon dalında da beklenen aday ödüle ulaştı. En İyi Film dalında da aday olan ‘Up/ Yukarı Bak’ ödüle ulaşan yapım oldu.

En İyi Belgesel ödülünü ise ‘The Cove’ (Louie Psihoyos) kazandı.

82. OSCAR ÖDÜLLERİNİ KAZANANLARIN LİSTESİ

EN İYİ FİLM:

The Hurt Locker

[vsw id=”x8zzx8″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ YÖNETMEN:

Kathryn Bigelow (The Hurt Locker)

EN İYİ ERKEK OYUNCU:

Jeff Bridges (Crazy Heart)

[vsw id=”xb6e54″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ KADIN OYUNCU:

Sandra Bullock (The Blind Side)

[vsw id=”xa646k” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU:

Christoph Waltz (Soysuzlar Çetesi)

[vsw id=”x8cget” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU:

Mo’Nique (Precious)

[vsw id=”x9ojr7″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ ORJİNAL SENARYO:

The Hurt Locker (Mark Boal)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO:

Precious (Geoffrey Flechter)

EN İYİ ANİMASYON:

Up/ Yukarı Bak (Pete Docter)

[vsw id=”x7c2v2″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ YABANCI FİLM:

El Secreto de sus Ojos (Arjantin)

[vsw id=”xa77gq” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ:

Avatar (Mauro Fiore)

[vsw id=”xbk0b1″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ SANAT YÖNETMENİ:

Avatar (Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI:

The Young Victoria (Sandy Powell)

[vsw id=”xaoil9″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ KURGU:

The Hurt Locker (Bob Murawski, Chris Innis)

EN İYİ MAKYAJ:

Star Trek (Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow)

[vsw id=”x8l1xt” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ ŞARKI:

The Weary Kind – Ryan Bingham ve T-Bone Burnett (Crazy Heart)

[vsw id=”xchy0m” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ MÜZİK:

Up (Michael Giacchino)

EN İYİ GÖRSEL EFEKT:

Avatar (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones)

EN İYİ SES KURGUSU:

The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson)

EN İYİ SES MİKSAJI:

The Hurt Locker (Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett)

EN İYİ BELGESEL (UZUN):

The Cove (Louie Psihoyos)

[vsw id=”x9rjbw” source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

EN İYİ BELGESEL (KISA):

Music by Prudence (Roger Ross Williams ve Elinor Burkett)

EN İYİ KISA FİLM:

The New Tenants (Joachim Back and Tivi Magnusson)

EN İYİ ANİMASYON (KISA):

Logorama (Nicolas Schmerkin)

[vsw id=”xci9n7″ source=”dailymotion” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

82. OSCAR ADAYLARININ TAM LİSTESİ

Yılın En İyi Filmi

Kazanan: The Hurt Locker (2008): Kathryns Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro

Diğer Adaylar:

Avatar (2009): James Cameron, Jon Landau

District 9 (2009): Peter Jackson, Carolynne Cunningham

An Education (2009): Finola Dwyer, Amanda Posey

Inglourious Basterds (2009): Lawrence Bender

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness, Gary Magness

A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen

Up (2009): Jonas Rivera

Up in the Air (2009/I): Daniel Dubiecki, Ivan Reitman, Jason Reitman

En İyi Performans Gösteren Erkek Oyuncu

Kazanan: Jeff Bridges for Crazy Heart (2009)

Diğer Adaylar:

Jeremy Renner for The Hurt Locker (2008)

En İyi Performans Gösteren Kadın Oyuncu

Kazanan: Sandra Bullock for The Blind Side (2009)

Diğer Adaylar:

Helen Mirren for The Last Station (2009)

Meryl Streep for Julie & Julia (2009)

En İyi Performans Gösteren Yardımcı Erkek Oyuncu

Kazanan: Christopher Plummer for The Last Station (2009)

Diğer Adaylar:

Matt Damon for Invictus (2009)

Christoph Waltz for Inglourious Basterds (2009)

En İyi Performans Gösteren Yardımcı Kadın Oyuncu

Kazanan: Mo’Nique for Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Diğer Adaylar:

Penélope Cruz for Nine (2009)

En Başarılı Yönetmen

Kazanan: Kathryn Bigelow for The Hurt Locker (2008)

Diğer Adaylar:

En İyi Özgün Senaryo

Kazanan: The Hurt Locker (2008): Mark Boal

Diğer Adaylar:

En İyi Uyarlama Senaryo

Kazanan: Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher

Diğer Adaylar:

Up in the Air (2009/I): Jason Reitman, Sheldon Turner

En Başarılı Sinematografi

Kazanan: Avatar (2009): Mauro Fiore

Diğer Adaylar:

Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson

En Başarılı Kurgu

Kazanan: The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis

Diğer Adaylar:

En İyi Sanat Yönetmeni

Kazanan: Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair

Diğer Adaylar:

En Başarılı Kostüm Dizayn

Kazanan: The Young Victoria (2009): Sandy Powell

Diğer Adaylar:

En Başarılı Makyaj

Kazanan: Star Trek (2009): Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow

Diğer Adaylar:

The Young Victoria (2009): John Henry Gordon, Jenny Shircore

En Başarılı Orijinal Film Müziği

Kazanan: Up (2009): Michael Giacchino

Diğer Adaylar:

En Başarılı Orijinal Şarkı

Kazanan: Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham(“The Weary Kind”)

Diğer Adaylar:

Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas(“Loin de Paname”)

Nine (2009): Maury Yeston(“Take It All”)

The Princess and the Frog (2009): Randy Newman(“Almost There”)

The Princess and the Frog (2009): Randy Newman(“Down in New Orleans”)

En Başarılı Ses Miksajı

Kazanan: The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett

Diğer Adaylar:

Transformers: Revenge of the Fallen (2009): Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson

En Başarılı Ses Kurgusu

Kazanan: The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson

Diğer Adaylar:

Up (2009): Michael Silvers, Tom Myers

En Başarılı Görsel Efekt

Kazanan: Avatar (2009): Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones

Diğer Adaylar:

Star Trek (2009): Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton

Yılın En İyi Animasyon Filmi

Kazanan: Up (2009): Pete Docter

Diğer Adaylar:

Yılın Yabancı Dilde En İyi Filmi

Kazanan: El secreto de sus ojos (2009)(Argentina)

Diğer Adaylar:

Ajami (2009)(Israel)

Un prophète (2009)(France)

82. Oscar Ödülleri | Akademi Ödülleri 2010 Yorumları

Yorum Yok


3 × = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri