8 1/2 – Sekiz Buçuk

- 03/09/2012
7,00(1 oy)

Ünlü İtalyan sinemacı Federico Fellini’nin en ünlü filmlerinden 1963 yapımı “8 Buçuk” karmaşık bir kişiliğe sahip olan bir yönetmenin film çekme sürecine odaklanıyor. Yönetmen bu süreçte bir yandan entelektüel birikimi yüksek birinden görüş alıyor, bir yandan yapımcısı ve yönetmeniyle ilgileniyor diğer yandan da çalkantılı özel hayatının getirdiği sorunlarla boğuşuyor. Bu süreçte film kimi zaman uzun planlarla oyunculuğu ön plana çıkarırken yönetmenin bulunduğu ruh halini de bu sayede daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Yönetmenin özel hayatı ise tam bir karmaşa. Bir yandan belli ki sadece güzelliği için bir araya geldiği sevgilisiyle uğraşmakta, diğer yandan da eski ilişkilerinin biriktirdiği problemlerle yüzleşmekte.

 

Aslında film tüm yan karakterlerini öteleyerek tüm hikayeyi tek bir kişilik üzerinden aktarıyor. Kimi zaman hayal sahneleriyle karşı karşıya kalıyoruz, kimi zaman da yapım aşamasındaki söz konusu filmle oyalanıyoruz. Tüm bu süreçte film belirli bölümlerinde çok akıcı olsa da kimi zaman insan bir patlama noktası da beklemiyor değil. Bu sebeple film, enteresan sonuna gelene kadar bazı kusurları da göz ardı etmeyi gerektiriyor.

 

Filmin oyuncu kadrosunda bahsi geçen yönetmen karakteri Guido’ya Marcello Mastroianni hayat veriyor. Claudia Cardinale, Barbara Steele, Anouk Aimee ve Sandra Milo da diğer önemli oyunculardan bazıları. 

8 1/2 – Sekiz Buçuk Yorumları

Yorum Yok


dört + 5 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri