42

- 27/11/2013

Beyzbol filmlerinin, ya da biraz daha genellemek gerekirse spor filmlerinin handikapı, gerçek hikayeden esinlenilse bile birbirlerine benzemeleri oluyor. Hele ki filmin içinde bir yükseliş öyküsü varsa, izlenilen filmin dejavu etkisi yaratması kaçınılmaz.

 42

“42” yukarıdaki handikapları taşıyor, üstüne üstlük siyahilerin yaşadığı ırkçılık sorununu, dönem filmi havası içinde vererek daha önce şahit olduğumuz bir durumu da önümüze sunuyor lakin tüm bunlara rağmen kendisini izlettirmeyi başarıyor.

Profesyonel Beyzbol Ligi’ndeki ilk siyahi yıldız olan Jackie Robinson’ın yükseliş öyküsü, beklenebileceği üzere hayli zor oluyor. Film bu ayrıntıları verirken biraz didaktik davransa da, yıldızın yükselişini abartıya kaçmadan ve spor terimleriyle izleyici sıkmadan yansıttığı, buna ek olarak Jackie Robinson’ın karakter yapısına da yer verdiği için bir şekilde devam ediyor. Bu tip filmlerin olmazsa olmazı, zamanla ırkçı düşünceleri değişen beyazlar da konuya sırıtmadan dahil olunca, film bittiğinde izlediğinizin etkisinde kalıyorsunuz. Belki çok büyük bir film değil “42” fakat izleyenini pişman etmeyeceği kesin gibi.

 42

Filmin yönetmeni Brian Helgeland. Filmde Chadwick Boseman’a her nedense abartılı bir performansla Harrison Ford eşlik ediyor. Senaryo da Brian Helgeland’a ait.

42 Yorumları

Yorum Yok


6 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri