“4. UFO ve Yeniçağ Kongresi. Ve bir film: Başka Semtin Çocukları

- 03/07/2009
8,00(1 oy)

Bir arkadaşının, ilgini çekebilir notuyla yolladığı “ORTA ve DOĞU AVRUPA, BALKANLAR ve ORTADOĞU, 4. ULUSLARARASI UFO ve YENİÇAĞ KONGRESİ, 13 -14 Haziran 2009, 09:00-18:30, WOW İstanbul Kongre Merkezi-Yeşilköy, Günlük Katılım: Tam 35.- TL, Öğrenci 25.- TL…” konulu mail, ilgi çekmek ne kelime!, “abla”nın yüreğini heyecanla yerinden oynatır. (“Abla”nın, izlediği ilk UFO kongresini anlattığı yazı: http://senbilirsinabla-demekisterdim.blogspot.com/2008/08/kendini-bildi-bileli-abla-yldzlara.html)

İlk iş olarak, birkaç yıl önce, karlı buzlu iki gün, Lütfi Kırdar’da yapılan, -“abla”nın, Dünyaya farklı bakış açısıyla bakmayı öğrendiği E. von Daniken’i izlediği- ilk kongreyi kendisine hediye eden İstanbul’daki sevgili küçük kız kardeşine, gerekiyorsa rezervasyon yaptırmasını rica ettiği bir mail atar, ardından 10:00 arabasıyla Burhaniye’ye iner, Haziran’ın 12’sinde yola çıkmak üzere biletini alır.

Hazır Burhaniye’ye inmişken… diye düşünür, Atatürk heykelinin bulunduğu meydandaki afişlerde rastlayıp, izlemeyi epeydir istediği Başka Semtin Çocukları’nı görmek üzere, halâ sulu Karınca Deresi üzerindeki köprünün ötesinde kalan alışveriş merkezindeki sinemaya yollanır.

Alışverişini bitiren, geciktiğini sandığı 11:30 seansı için hızla sinemaya dalan “abla”, içerideki tek görevli, ufak tefek kıza yaklaşır, bilet almak üzere görmek istediği filmi bildirir. Kız biraz beklemesini işaret eder, “abla”nın sonradan makinistle olduğu anladığı bir telefon konuşması yapar. 10 dakika sonra gelip, telâşla makine dairesine seğirten delikanlı, “abla”nın “tek müşteriysem, arasız gösterebilir misin lütfen?” dileğini başıyla onaylar.

Başka Semtin Çocukları: Yönetmen Aydın Bulut, senaryo Aydın Bulut, Serkan Turhan, oyuncular Mehmet Ali Nuroğlu, İsmail Hacıoğlu, Volga Sorgu, Ertan Saban, Eyşan Özhim, 2008 Türkiye yapımı.

Ülkenin, tarihi yüzlerce yıl geriye giden en kalabalık kentinin varsıl semtlerinden birinde, hassas Maya Takvimi’nin sona erdiğini bildirdiği zamanların sonunda, bilinç-boyut değişikliğinin konuşulacağı 4. Uluslararası UFO ve Yeniçağ Kongresi düzenlenirken, yoksul semtlerden birinde, üçüncü sayfa haberi gibi görünen kız meselesi yüzünden işlenmişe benzeyen cinayet çevresinde anlatılan: Doğu’da, Güneydoğu’da 40 yıldır, kendilerine kuruş yatırım yapılmayanlarla, yapmayanlar; ülkenin her köşesinde yüzyıllardır, çıkar hesaplarıyla diken üstünde tutulan Alevîlerle Sünnîler; Dünya yüzünde binlerce yıldır, ayağı üzerine dikildiği ilk günden bu yana, insan evlâdıyla mahşerin üç atlısından biri yoksulluk arasındaki savaş.

Ve bu savaşların, canını alamadıklarının aklını alıp, kıyıma devam ettiği, neredeyse herşeyin savaş üzerine olduğu akılalmaz düzen.

Doğru yazılmış, yönetilmiş, oynanmış, herşeyin dozunda olduğu, çok güzel filmin kahramanlarından Veysel, anası hastane köşesinde ölürken kararını verir, “ölmek için” der, “mutlaka daha iyi bir yer vardır Dünya yüzünde…”

“4. UFO ve Yeniçağ Kongresi. Ve bir film: Başka Semtin Çocukları Yorumları

Yorum Yok


× bir = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri