30 Days of Night – 30 Gün Gece

- 01/09/2012
10,00(2 oy)

“30 Days of Night-30 Gün Gece”nin en büyük derdi, hikayenin geçtiği bölgedeki uzun süreli karanlık durumu.Bölgede coğrafi şartlar gereği (Alaska’ya yakın bir yer) her yılın belirli bir döneminde 30 gün boyunca gece yaşanıyor ve dış dünyayla irtibat kesiliyor. Bu durumu pek beğenmeyenler de hava kararmadan bu yerden gitmek için can atıyor. Film, güneşin batışına ve bu küçük kasabadaki işleyişe bir süre yer veriyor. Even adlı Josh Harttnet’ın canlandırdığı polis,önce çalkantılı bir ilişkileri olduğunu anladığımız kız arkadaşıyla bir araya geliyor ve karanlığın çökmesiyle kasabada tuhaf olaylar yaşanmaya başlıyor. Bir süre sonra da bu olaylara garip varlıkların sebep olduğunu anlıyoruz. Açıkça vampir oldukları görülen bu varlıklara dair herhangi bir tanımlama yapılmasa da vampir olduklarına yönelik birkaç işaret de gösteriliyor. Bu varlıkların kendi aralarında konuşmak için kullandıkları anlaşılmaz bir dil mevcut fakat ilginçtir hepsi de iyi giyimli ve normal bir yapımda rastlayabileceğimizden ziyade düşük de olsa bir zeka düzeyleri mevcut. Ama sonuçta insan kanından hoşlanıyorlar! Kasaba halkından olanlara anlam veremeyen bazıları bu varlıkların ilk kurbanları oluyor, bir araya gelme şansını bulan bir avuç insan da bu varlıklardan nasıl kurtulacaklarına dair fikir yürütüyor. Bu sırada eski kırgınlıklar da zaman zaman açığa çıkıyor.

 

Klişe olan bir iki bölüm de mevcut. Mesela et yemek isteyen ve bazı kişilerin buraya geleceğinden bahseden karakter pek bir sıradan. Yine basit korkutma numaraları az da olsa var filmde. Kimi zaman ağır işleyen filmde aksiyonun tavan yaptığı anlarda adrenalin seviyesi çok yüksek oluyor. Sürenin uzunluğu hikayede bir kopukluk oluşmasına neden oluyor ister istemez.Genelde finalinde tökezlemesini beklediğimiz bu tarz filmlerde beklenen olmuyor ve film adeta tüm iyi numaralarını finale saklıyor. Akıllıca yapılan birkaç hamle, finale bir şıklık kazandırıyor ve beğenmeseniz de tüm izlediklerinize değer bir son ortaya koyuyor.

 

Filmin yönetmeni David Slade. Yapımcı koltuğunda gördüğümüz isimlerden biri, bu alanda yeni Wes Craven olarak niteleyebileceğimiz Sam Raimi. Filmin oyuncu kadrosunda Josh Harttnet, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster, Mark Rendall ve Megan Franich yer alıyor.

30 Days of Night – 30 Gün Gece Yorumları

2 Yorum


× sekiz = 8

  • fazilet paliç 10 Aralık 2012 12:27

    çoooooooooooooooooooooook güzel devamını beklerim…….

  • fazilet 24 Şubat 2015 16:38

    1,2 izlendi 3 bekleriz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri