2046

- 29/05/2011
6,50(6 oy)

Eğer bugüne kadar “2046” ile ilgili hiçbir yazı okumadıysanız yani film hakkında hiçbir bilginiz yoksa ve filmi bir bilimkurgu zannediyorsanız bu zannınız boşuna zira film romantik ve dram türlerini kendi bünyesinde eritip bir erkek karakter üzerinden anlatmış. Bunu yaparken de Uzakdoğu sinemasının kendine has ritüellerini tıpkı türdeşleri gibi kullanmaktan çekinmemiş.

Filmin açılış kısmının biraz karışık olduğunu belirterek başlayalım. Filmde konu edilen Bay Chow’un karmaşık ilişkilerini ve üzerinde çalıştığı bir bilimkurgu öyküyü harmanlayan bu bölümün koyu bir karamsarlık taşıdığını da söyleyebiliriz. Neyse ki film bir süre sonra hem hikayesini toparlıyor hem de aşırı karamsarlığından sıyrılıyor. Bay Chow öncelikle yerleştiği bir otelde 2046 numaralı odaya taşınmak istiyor fakat 2047’ye yerleşebiliyor. Bay Chow’un hayatına öncelikle fettan! bir kadın olduğunu anlamakta gecikmediğimiz biri giriyor ve ikili belirsizliklerle dolu bir ilişkiye adım atıyorlar. Sürenin yarısını kaplayan ve ilişkinin kendisi gibi belirsizlikle sonuçlanan bu kısmın ardından Chow’un hayatına bu kez otel sahibinin küçük kızı giriyor ki bu ayrım filmin içinde belirgin olabilen bir bölünmeye de yol açıyor. Chow umutsuz ilişkilerine son anlarda yenilerine ekleyince filmin son kısımları da ister istemez kendi içinde dahi kopuklaşıyor ki filmin bütününde ayrılmamış parçalar görmek zaten mümkün değil. Bu kısımlar filmdeki asıl derdin Chow’un hayatı olduğunu açık seçik gösteriyor. Ayrıca daha sonra ortaya çıkan bilimkurgu öyküsü ilginç olsa da hak ettiği karşılığı bulamıyor muhatap karakter tarafından. Yine de filmin başı ile sonu arasında ince bir köprü kurması takdire şayan. Kimi zaman sıksa da tarzından taviz vermemesi de öyle.

Filmin yönetmeni Kar Wai Wong. Oyuncu kadrosunda Li Gong, Tony Leung Chiu Wai, Faye Wong, Takuya Kimura, Ziyi Zhang ve Carina Lau isimleri yer alıyor.

2046 Yorumları

Yorum Yok


× üç = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri