2013’ten geriye kalanlar

- 29/12/2013

Yaklaşık 5 yıldır dilimin döndüğünce yazdığım sinemablog’ta birkaç kez hazırladığım, son 2 yılda çeşitli sebeplerle aksattığım yılın geriye kalanları listemi bu yıl da beğeninize sunuyorum. Burada yılın en iyilerini belirtmekten ziyade geçtiğimiz yılı birkaç filmle hatırlatmak amacım. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa yazının yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan listemize geçelim.

Gravity – Yerçekimi: Başrollerinde George Clooney ve Sandra Bullock gibi iki tipik Hollywood oyuncusunu barındırsa da yılın en ilgi çekici filmlerinden biri oldu “Yerçekimi”. 3D deneyiminin üst düzey örneklerinden kabul edilen filmin DVD’sini bekleyen izleyici sayısı da hayli fazla.

La Vie D'AdèleLa Vie D’Adéle – Mavi En Sıcak Renktir: Cannes Film Festivali’nde aldığı büyük ödülle adından söz ettiren, iki genç kadının aşkına odaklanan bu film, beklendiği üzere cesur sevişme sahneleriyle ön plana çıkmış ve oyuncuların yönetmenden yakınmaları da uzun süre konuşulmuştu. Sinema adına çok fazla büyük filmin kendisini göstermediği 2013’te bir şekilde konuşulmayı başaran filmin yönetmeni Abdellatif Kechiche’ydi.

 

 

 

 

Kelebeğin RüyasıKelebeğin Rüyası: Yılmaz Erdoğan’ın vizyona girmeden önce de uzun süre konuşulan filmi “Kelebeğin Rüyası” beğeneniyle de beğenmeyeniyle de bu yıl olay yarattı. Filmin şiirselliğini olumlu bulanların yanı sıra Erdoğan’ın sırf ödül almak için Nuri Bilge Ceylan tarzına meylettiğini öne sürenler de oldu. Türkiye’nin Oscar Aday Adayı olan filmin Oscar yarışında nereye kadar geleceği de şimdiden merak konusu (filmin eleştirisi için http://www.sinemablog.com/kelebegin-ruyasi.html ).

 

 

 

 

TranceTrance – Trans: İngiliz sinmeacı Danny Boyle’un sessiz sedasız vizyon gören filmi “Trance” kimi kusurlarına rağmen 2013’ün öne çıkan filmlerinden biri olmayı başardı. Azımsanmayacak bir kitle filmi yeterince sevmese de, psikolojik-gerilim meraklılarını tatmin ettiği kesin (filmin eleştirisi için http://www.sinemablog.com/trance-trans.html ).

 

 

 

 

 

The Great GatsbyThe Great Gatsby –  Muhteşem Gatsby: Leonardo DiCaprio’nun başrolünde yer aldığı film, bildik hikayeyi modern bir şekilde önümüze sunarken oldukça renkli bir dünya yaratıyordu. Dramatik sonu ile de seyirciyi etkileyen film, 2013’ün öne çıkan yapımları arasına adını yazdırdı (filmin eleştirisi için http://www.sinemablog.com/the-great-gatsby-muhtesem-gatsby.html ).

 

RushRush – Zafere Hücum: Belirli bir izleyici kitlesinin büyük hayranlığını kazanan “Rush”, ana akım filmlerin ön plana çıktığı 2013’te ses getirmeyi başardı. Filmin yönetmeni Ron Howard’tı.

 

 Dediğim gibi, listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Dileriz 2014’te sinema dünyası açısından daha tatmin edici bir sene yaşanır.

2013’ten geriye kalanlar Yorumları

Yorum Yok


6 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri