2011’den geriye kalanlar

- 23/12/2011
6,22(9 oy)

Geçen sene muhtelif sebeplerden dolayı hazırlayamadığım “bir yıldan geriye kalanlar” başlıklı listeyi bu yıl hazırlama fırsatını buldum.

Bu listenin amacı geride bırakmak üzere olduğumuz yıla, ses getiren filmler üzerinden bakmak. Listeyi oluştururken ister istemez belirli bir kısıtlamaya gitmek zorunda kaldım. O yüzden 2011’in tüm ses getiren filmlerini listeye ekleyemedim. Eğer bu tip bir listede olması gereken bir filmin listede yer almadığını düşünüyorsanız, yorum kısmına bu filmi yazabilirsiniz.

Listede yer alan filmlerden benim de izleyemediklerim oldu. Bu filmleri yorumlarken diğer izleyici eleştirilerini göz önünde tuttum.

Genel olarak baktığımız zaman 2011’de popüler sinema alanında 3D konsepti, büyük bir patlama yaratamasa da etkisini hissettirdi diyebiliriz. Ülkemizde ise Nuri Bilge Ceylan son filmi “Bir Zamanlar Anadolu”da ile adından en çok söz ettiren sinemacılardan biri oldu.

Daha fazla uzatmadan listeye geçelim.

Black Swan – Siyah Kuğu:

“The Wrestler” ile daha çok eleştirmenlerin gözünde yeniden parlayan Darren Aronofsky, 2010 yarihli olsa da ülkemizde bu yıl gösterime giren ve vizyon öncesinde de merakla beklenen “Black Swan – Siyah Kuğu” filmiyle hem izleyicilerden hem eleştirmenlerden tam not aldı. Bir balerinin yaşamından bir kesit sunan film, Natalie Portman’a müthiş oyunculuğu ile Oscar kazandırmıştı.

The King Speech – Zoraki Kral:

Gerçek bir hikayeden uyarlanan “The King Speech – Zoraki Kral”, konuşma zorluğu yaşayan bir Kral ile onun yardımcısı arasındaki dostluk ilişkisine odaklanıyordu. Colin Firth’e Oscar kazandıran yapım, enteresan bir konu barındırsa da, aldığı En İyi Film Oscar’ının abartılı bir ödül olduğu görüşü de dile getirilmişti.

Bir Zamanlar Anadolu’da:

Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’ın yine ödül almasını sağlayan “Bir Zamanlar Anadolu”da, festival mevsimi boyunca adından sıkça söz ettirdi. Bir cinayet sonrası cesedi arama esnasında yaşananları anlatan yapım, beğeneni kadar beğenmeyeni de olsa da fena bir gişe rakamına da ulaşmadı. Film halen Türkiye’nin Oscar aday adayı.

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2:

On yıllık Harry Potter efsanesinin sonu, iki bölüm halinde çekilmişti ve ikinci film bu yıl vizyona girmişti hatırlarsanız. Geriye kalan ise büyük resme bakıldığında izleyicileri pek tatmin etmemişti. Harry Potter serisi, filmlerin kitaplara sadakati konusunda arada kalınca, ne yalnızca filmleri takip eden kitleye ne de hem kitapların hem filmlerin meraklılarına yaranabilmişti.

127 Hours – 127 Saat:

“Slumdog Millionare” ile En İyi Film Oscar’ını alan Danny Boyle, bu kez James Franco’yu başrole oturtup çoğunluğu tek mekanda geçen yaşanmış bir drama imza atmıştı. James Franco’nun oyunculuğuyla parlayan film, kolu bir kayaya sıkışan adamın hayatta kalma mücadelesini sürükleyici bir anlatımla aktarıp, izleyicilerden yine tam not almıştı.

Rise of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Başlangıç:

Artık efsaneleşen “Maymunlar Gezegeni – Cehennemi” serisi, 2011’de “son model” bir seriye adım atarak, adını yeniden duyurmuştu. Efsane serinin başlangıcına yönelerek, son dönemin moda eğilimine uyan film, büyük bir infial yaratamasa da genel olarak beğenilmişti.

X Men: First Class – X Men: Birinci Sınıf:

Bryan Singer’ın 2000’ler sinemasına armağan ettiği “X Men” serisi, tıpkı “Maymunlar Gezegeni” gibi hikayenin başlangıcını yansıtan bir filmle 2011’de vizyonda yerini almıştı. Beğeneni olduğu kadar beğenmeyeni de çıkan film, yeni bir seriyi haber vermesinden ötürü dahi oldukça önemliydi.

Kaybedenler Kulübü:

Ödüllü “Devrim Arabaları”nın yönetmeni Tolga Örnek, 1990’larda yaklaşık on yıl boyunca yayın yapan bir radyo programının sunucularının gerçek hikayesini, farklı ve samimi bir tarzla aktarmıştı “Kaybedenler Kulübü”nde. Gişede de yüzü gülen yapım, filmin sevenleri tarafından şimdiden bir fenomen haline gelmiş durumda.

2011’de iz bırakan daha pek çok yapım mevcut tabii. Ama listenin uzayıp gitmemesi için listeyi belirli bir sınırda tutmak zorunda kaldığımdan ancak bu filmlere yer verebildim dediğim gibi. Bu listede olması gerektiğini düşünüp göremediğiniz bir film varsa yorum kısmında bunu paylaşmanız mümkün, yeniden hatırlatalım.

Dilerim 2012 yılı sinema açısından daha verimli bir yıl olur 2011’e göre.

2011’den geriye kalanlar Yorumları

Yorum Yok


2 + = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri