2009’dan geriye kalanlar…

- 26/12/2009
5,50(2 oy)

Çok değil, yalnızca birkaç gün sonra 2009 yılını geride bırakacağız. Geride bırakmak üzere olduğumuz yılda, sinema adına yine pek çok şey konuşuldu, tartışıldı. Yine iz bırakan ve hayal kırıklığı yaratan  pek çok yapım karşımıza çıktı. Belki hepsi değil ama, ülkemizde ve dünyada ses getiren yapımların bazılarını hatırlamak gerektiğini düşündüm ve bu listeyi hazırladım…

Michael Jackson: This Is It

2009 yılında kaybettiğimiz efsane pop şarkıcısı Michael Jackson’ın son konser provalarının görüntülerinin yer aldığı film, hayranları tarafından büyük bir ilgiye mazhar olmuştu. Ayrıca dinç görünümü de, halen tartışılan ölümü üzerindeki şüpheleri arttırmıştı. En azından hayranları için bile, yıllar geçse de tekrar tekrar göz atılabilecek filmin yönetmeni Kenny Ortega’ydı.

Avatar

James Cameron’ın “sinema tarihini değiştirecek” dediği yapım halen vizyonda. Beklendiği ve iddia edildiği gibi sinema tarihini değiştireceği pek söylenemese de, Cameron’ın uzun bir sürenin ardından sinemaya dönüşüne sebep olduğu için bile dikkat çekici bir film. 500 milyon dolar harcanan yapım, şu anda sinema tarihinin en büyük bütçesine sahip filmi. Pandora adlı gezegende geçen film, beğenilse de beğenilmese de yılın en popüler yapımları arasındaki yerini almayı başardı.

Star Trek

Şimdiden bir TV efsanesi haline gelmiş olan “Lost” dizisinin yaratıcılarından J.J. Abrams’ın imzasını taşıyan film, ülkemizde daha önce büyük bir ilgiyle takip edilmiş olan “Uzay Yolu” dizisinin yeniden konuşulmasını sağlamıştı. Öykünün ilk zamanlarını anlatan film, seyircileri ve eleştirmenleri de ikiye bölmüştü.

Inglourious Basterds / Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino’nun son filmi Inglourious Basterds/Soysuzlar Çetesi, 2. Dünya Savaşında aslında hiç yaşanmamış kurgu bir olay anlatırken, hayranlarını yine şaşırtmayarak Tarantino’nun nitelikli filmleri arasındaki yerini almıştı. Bu filmiyle eleştirmenlerin kendisi üzerindeki beğenilerini daha da arttırırken, filmde kendine has özelliklerini de yine açık seçik ortaya koyuyordu Tarantino.

Watchmen

Amerika’da büyük bir hayran kitlesi olduğunu öğrendiğimiz çizgiroman uyarlaması “Watchmen”, çizgiromanın hayranlarını memnun etse de sinemaseverleri aynı derecede hoşnut bırakamamıştı. 100 milyon dolarlık bütçesine yalnızca 7 milyon dolar eklemeyi başaran yapım, “300” ile yerin dibine sokulan yönetmen Zack Snyder’e belirli bir itibar kazandırmıştı.

Public Enemies / Halk Düşmanları

Michael Mann’in, Johnny Depp ve Christian Bale’i buluşturan filmi, yaz aylarında gösterime girmiş ama zaten yeterince durgun olan sinema piyasasını harekete geçirmeyi başaramamıştı. Hayranları Mann’in yönetmenlğinden memnun kalsa da film, aylarca beklenmesine rağmen büyük bir etki de yaratamamıştı.

Up / Yukarı Bak

Pixar stüdyolarının son şaheseri olan “Up/Yukarı Bak” animasyon filmler arasında şimdiden önemli bir noktaya gelmiş durumda. “Wall.E/Vol.i”yi hatırlatan giriş kısmıyla ve çocuklara doğrudan hitap ettiği söylenemeyecek olan konusuyla, tüm dünyada ilgi toplayan yapım, yılın en çok konuşulan filmlerinden olmayı başardı.

District 9 / Yasak Bölge 9

Peter Jackson’ın yapımcı koltuğunda oturduğu film, ayrımcılığa getirdiği bakış açısıyla dikkat çekmişti. Bir bilimkurgu olmasına rağmen, oldukça farklı bir yoldan ilerleyen film, büyük bir patlama yaşayamasa da, kendine has hayran kitlesini oluşturmayı başarmıştı.

Nefes: Vatan Sağolsun

Siyasi olarak çok çalkantılı bir yılı daha geride bırakan ülkemizde “Nefes: Vatan Sağolsun”, terör konusuna abartısız yaklaşmıştı. Her şeyi olduğu gibi yansıtan film, 2.5 milyona yakın izleyiciyi salonlara çekmişti. Kötü yorumlar da olsa da, genel olarak beğenilen film, dağlık bölgedeki bir komando tugayının hikayesini anlatıyordu.

The Hangover / Felekten Bir Gece

İddialı olmayan bir bütçeyle büyük işler başaran film,sadece Amerika’da değil tüm dünyada birçok izleyicinin komedi klasikleri arasına girmeyi başarmıştı.Tod Phillips’in yönettiği film,olaylı bir bekarlığa veda gecesi sonrasını espirili bir dille anlatıyordu.

Elbette 2009’a damgasını vuran filmler yalnızca bu kadar değil.Ama tüm filmleri işin içine katmaya kalktığımızda liste içinden çıkılmaz bir hal alıyor.Burada yalnızca bazı filmleri değerlendirme imkanım oldu.Aralarında benim de henüz görmediğim filmler var.Bunları yorumlarken filmi izleyenlerin görüşlerini esas aldım.Umarım 2010 yılı,ülkemizde ve dünyada çok daha önemli sinema gelişmelerine sahne olur.

2009’dan geriye kalanlar… Yorumları

Yorum Yok


+ iki = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri