2 Süper Film Birden

- 28/12/2009
5,50(4 oy)

Yönetmen Murat Şeker, son dönem işleriyle seyircileri ve eleştirmenleri pek memnun edememekte. “2 Süper Film Birden”den bir yıl sonra çektiği “Plajda” ile kaliteli bir gençlik komedisine imza atacağını söylemiş, ama filmin oyuncusu Sarp Apak’ın da bir konuşmasında belirttiği gibi film “Recep İvedik” karşısında gişede ağır bir yenilgi almıştı. Ardından gelen dikkat çekici filmi “Aşk Tutulması” ile, bu sefer izleyicilerin beğenisine mazhar olsa da, gişede yine de çok parlak bir dönem yaşayamamıştı. Son filmi “Aşk Geliyorum Demez” ise, Murat Şeker’in girdiği kulvarı iyice açık ediyordu. Bu kulvar pek tabii ki romantik-komedi idi. Fakat bu girdiği kulvarda, şu ana kadar çok orijinal işlere imza atabilmiş değil Şeker. “Aşk Tutulması”nın, Farrely kardeşlerin “Fever Pitch”ine benzemesi bir yana “Aşk Geliyorum Demez” de gelen yorumlara göre, eski Türk filmlerinin bir yeniden çevrimi görünümündeydi. Bütün bunları yan yan koyunca, Murat Şeker’in bir değişim yaşamasının elzem olduğunu söylemek kaçınılmaz oluyor tabii.

Murat Şeker “2 Süper Film Birden”de, amatör sinemacıları ve onların sinemaya bakışlarını, daha doğrusu teknik imkansızlıklara karşı nasıl mücadele verdiklerini anlatıyor. Bunu anlatırken de ele aldığı Necati karakterininin (Tim Seyfi) sinema serüvenine! göz atıyor. Necati el kamerasıyla sinema sektöründe kendine yer ararken, en büyük eksiği olan senaryoya da “ben senaryosuz film yapıyorum” diyerek sanatsal bir kılıf uydurmaya çabalıyor. Ülkemizde tüm amatör sinemacıların temel eksikliği de bence bu zaten. Yani herkesin kafasında bazı görüntüler, bazı planlar var fakat bunu kağıda dökmeye gelince amatör sinemacılarımız biraz zorlanıyorlar haliyle. Çünkü hayal etmek, bunları yazıya dökmeye  göre çok kolay bir iş! Söz konusu olan senaryo olunca, daha da güç bir hal alabiliyor bu süreç. Murat Şeker, ilk bölümde Necati’nin yaşadığı bu açmazlarla bu konuya çok iyi değiniyor. Her ne kadar bu fikri filmin içinden çekip çıkartmak zor olsa da, burada hakkını teslim etmek gerek. Necati’ye bu yolda yardım edenlerin yanında doğal olarak onunla dalgasını geçenler de var. Film uzun süre Necati’nin “amatörlüğüyle” ilgilendikten sonra daha çetrefilli bir konuya sarılıyor ve iki koldan ilerlemeye başlıyor. Buradaki sorun ise Murat Şeker’in son filmlerinde çok sık yaptığı gibi olaylara ciddiyetle yaklaşmaması oluyor. Yine de ortaya çıkan iş, bir çok “sinema hayalcisinin” kendini bulacağı cinsten bir iş oluyor.

Filmin senaryosunda da katkısı olan Murat Şeker, geniş bir oyuncu kadrosuyla çalışıyor:  Tim Seyfi’nin yanında Beste Bereket, Murat Akkoyunlu, Uğur Polat, Nejat İşler, Yasemin Öztürk, Atilla Saral, Cahit Berkay, Feridun Düzağaç ve Hikmet Yiğit gibi isimler mevcut. Özellikle üst düzey bir oyunculuk çıkaran Tim Seyfi’nin çok iyi olduğunu da belirtelim.

Kariyeri pek iyi yerlere gitmeyen Şeker’in yönettiği “2 Süper Film Birden”, ilgiye değer. Sinemamızda pek dile getrilmeyen bir “sorunu” eğlenceli bir şekilde aktarıyor film.

2 Süper Film Birden Yorumları

Yorum Yok


− dört = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri