1492: Conquest of Paradise – 1492: Cennetin Keşfi

- 03/10/2012
8,17(6 oy)

Film izlemek için DVD’yi tercih eden birçok kişi, bu seçimini görüntü ve ses kalitesini göz önünde bulundurarak yapıyor çoğunlukla. Eğer bu kıstaslar sizin için önemliyse ve gidip de “1492”nin orijinal DVD’sini satın alırsanız büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız, benden söylemesi. Zira filmin hem görüntü hem ses kalitesi, 90’larda çekilmiş bir filme kıyasla çok geride. Zaten görüntü kalitesi ilk dakikalardan itibaren göz tırmalamaya başlıyor. Müziğin yükseldiği ve görkemin tavan yapması gereken sahnelerde de ses kalitesi yerlerde sürünüyor. Dolayısıyla mevcut şartlarda, hiçbir iyileştirme yapılmamış bir filmle karşı karşıya olduğumuzdan, hem sabretmek zor oluyor hem de filmi beğenmek!

 

“1492”Amerika’nın keşfini anlatmaktan ziyade Kaşif Christopher Columbus’un hayatına odaklanıyor. Columbus anlatıldığına göre sürekli keşif yapmak, bakir toprakları görmek isteyen fakat bunun için yetkili makamlardan bir türlü izin koparamayan biri. Elit kesimle muhabbetlerde lafını esirgemeyen Columbus, bir şekilde gerekli izni alıp Amerika’yı keşfe çıkıyor. Bilindiği üzere keşfi gerçekleştiren Columbus, yerlileri ucuz iş gücü olarak görüp Yeni Dünya’nın idaresini ele alıyor ama görüyor ki bu iş sandığı kadar kolay değil…

 

Dediğimiz gibi filme bir biyografi olarak bakmak daha doğru. Columbus bir yandan liderlik vasfını sürekli göz önünde tutmak isterken bir yandan da her politikacı gibi dengeleri gözetmeye çalışıyor. Film son anlarına doğru duygusal sulara yelken açsa da genel olarak etkileyicilikten uzak kalıyor. Etkileyici veya akılda kalan diyaloglar veya sahneler de yok ne yazık ki. Zaten Ridley Scott’ın, kendisiyle adı pek anılmayan filmlerinden biri “1492: Cennetin Keşfi”. Fazlasıyla “stüdyo siparişi” bir iş görünümünde.

 

Filmin başrolünde Fransız efsane aktör Gerard Depardieu var. Sigourney Weaver, Armand Assante, Frank Langella, Loren Dean, Angela Molina ve Michael Wincott ona eşlik ediyorlar. Senaryo Roselyne Bosch’ ait. Yönetmen de Ridley Scott.

1492: Conquest of Paradise – 1492: Cennetin Keşfi Yorumları

Yorum Yok


+ 9 = onsekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri