127 Saat | 127 Hours

- 10/06/2011
6,89(9 oy)

Oscar’ı Colin Firth’e kaptıran James Franco’nun müthiş oyunculuğu sayesinde seyirciyi çekiyor her şeyden önce “127 Saat”. Fakat bunun yanında kendini gösteren önemli bir yan faktör de “sıkışmışlık hissi” oluyor. Dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden ve yanına cep telefonunu dahi almadan çıktığı gezide düşerek sağ elini sıkıştırıyor. Aron elini sıkıştırıyor fakat düştüğü alan da oldukça dar. O andan itibaren de film görüş alanını bilerek darlaştırıyor ve seyirci de kendini o dar alanda buluyor. Aron’ın elindeki su ve yiyecek oldukça az. Kurtulmak için yapabileceği fazla bir şey yok. Tek çaresi kolunu kesmek ki bunu da, aramaktan vazgeçip evinde bıraktığı çakısı nedeniyle gerçekleştiremiyor. Tabii bir süre sonra pişmanlıklar baş gösteriyor. Zayıf aile ilişkilerinden tutun da arabasında bıraktığı içeceğe kadar. Bu kısımlarda daha çok Aron’ın susuzluk hissine yükleniyor yönetmen Danny Boyle. Öyle ki Aron hayalinde, sabah tanıştığı kızların vereceği partide düşlüyor kendini ve orada yaptığı en önemli faaliyet de soğuk bir bira içmek! Bunun yanında zaman ilerledikçe bir iç hesaplaşmaya yöneliyor ve kendini insanlardan uzak tutmasının getirdiği bu sorunu düşünmeye başlıyor. Öyle ki geldiği yerden hiç kimsenin haberi yok! Bu iç hesaplaşma filmi farklı kılan unsurlardan yalnızca biri oluyor çünkü film boyunca insanın düşebileceği fiziksel ve zihinsel problemlerin tamamını görüyoruz sanki.

Yaklaşık 90 dakika süresi olan filmde tek bir kişinin dolu dolu bir mücadelesini izliyoruz. Konusuna bakıp “bu süre boyunca ne olabilir ki” diye düşünen izleyicinin şaşıracağı kesin. Elbette bunda James Franco’nun ve Danny Boyle’un payı büyük.

Sonuç olarak her filmi ayrı bir güzellik taşıyan Danny Boyle’un filmografisine parlak bir halka daha eklenmiş görünüyor. Belki “Slumdog Millionare” gibi Oscar’larda başı çekmedi “127 Saat” fakat ondan çok daha dokunaklı ve gerçekçi bir kurtuluş öyküsü olduğu su götürmez bir gerçek.

127 Saat | 127 Hours Yorumları

Yorum Yok


bir × = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri