12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret

- 04/02/2014

5000 kişilik Oscar heyetinin ödüllendireceği filmlere bakışı malum. Mesela yıllar yılı siyahi bir oyuncuya ödül vermeyip, bunun için 11 Eylül faciasını bekleyen Akademi heyeti, her nasıl oluyorsa “Amistad” gibi ırkçılık karşıtı filmleri ve “Lincoln” gibi kölelik sürecinin kaldırılışıyla ilgili hikayeleri çok seviyor. Durumun kendi içindeki çelişik hali ortadayken, yönetmenler de bu anlayışla başa çıkamayınca tarzlarını Akademi heyetine uydurmayı seçiyorlar. David Fincher’ın düşüşünün temel etkenlerinden biri bu mesela. Christopher Nolan gibi dahilerin bir türlü bu heyet tarafından görülmemesi de kendi bildiği sinema stiliyle hareket etmesinden ileri geliyor.

 12 Years a Slave

86. Oscar töreninde “American Hustle” ve “Gravity”yle beraber en büyük üç favoriden biri görülen “12 Years a Slave” özgür bir siyahiyken bir tuzak sonucu kendisini Amerika’nın Güneyinde bir köle olarak bulan Solomon Northup’ın gerçek hikayesini aktarıyor. Kendi halinde yaşayan biriyken birden alınıp satılan biri olan Solomon, adından da anlaşılabileceği üzere özgürlüğüne kavuşana dek geçireceği 12 yılda, türlü zorluklar çekiyor. Kendisine en çok çektiren ise, Edwin adlı kibirli bir beyaz oluyor. Filmin büyük bölümü de ikili arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

 12 Years a Slave

Düşük temposunu hissettirmeyen film, her açıdan düzgün bir biyografi. Kimi zaman dozun kaçtığı dramatik unsurlar da eksik olmuyor filmden. Elbette kölelik gibi Amerika tarihinin utanç verici bir sayfası her zaman işlenmeyi gerektiriyor lakin film ekibi ve oyuncular ne kadar değişse de, bu tarz filmlerin işleyişi de değişmiyor doğal olarak. Bu “12 Years a Slave”i kötü bir film yapmıyor belki ama özgün bir yapıya da kavuşturmuyor. Spielberg tarzı dramatik bir tarihi film izliyoruz sadece. Ki geçen sene Quentin Tarantino komedi-western soslu kölelik karşıtı filmiyle bu işin pekala farklı biçimde yapılabileceğini de kanıtlamıştı hatırlarsanız.

 12 Years a Slave

Oyunculukların sürüklediği filmin şahsi görüşüme göre en büyük kozu Chiwetel Ejiofor değil Michael Fassbender. Yönetmen Steve McQueen’le uzun yıllar çalışacak gibi görünen Fassbender, kötü sahip! Edwin’i soğukkanlı performansıyla göründüğü her anda filmin ilgi unsuru yapıyor. Bu performanslar ortadayken Fassbender’in değil de Ejiofor’un oyunculuğunun üzerinde durulması da ilginç.

 12 Years a Slave

Yönetmen Steve McQuenn röportajlarından anladığım kadarıyla film çekerken gerçek ve göz önüne getirilmesi gerektiğini düşündüğü bir mesele üzerinde duran bir isim. Daha çok da kenarda köşede kalmış kişilerle uğraşıyor filmlerinde. Seks bağımlılığını anlattığı “Shame” böyleydi mesela. Bu filmle ise ana akımın şefkatli kucağına bırakmış kendisini.

Filmde Michael Fassbender ve Chiwetel Ejiofor’un yanı sıra çok güçlü bir yan kadro var: Scott McNairy, Paul Dano, Paul Giamatti, Benedict CumberBatch, Dwight Henry ve Brad Pitt. 9 Oscar adayı film Oscar gecesinde büyük bir şov da yapabilir, hayal kırıklığı da yaratabilir. En iyi film Oscarını ise, şahsi görüşüme göre Hollywood’a nefes aldıran “Gravity”ye kaptıracaktır.

12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret Yorumları

Yorum Yok


yedi × = 7

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri